Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.525.2020.1.SG

w zakresie ustalenia, czy zwrot nadpłaty rozliczonego funduszu remontowego na indywidualne konta właścicieli lokali powstałej wspólnoty mieszkaniowej będących równocześnie współwłaścicielami środków zgromadzonych na funduszu będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych w Spółdzielni

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 listopada 2020 r. (data wpływu 2 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy zwrot nadpłaty rozliczonego funduszu remontowego na indywidualne konta właścicieli lokali powstałej wspólnoty mieszkaniowej będących równocześnie współwłaścicielami środków zgromadzonych na funduszu będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych w Spółdzielni – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2020 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy zwrot nadpłaty rozliczonego funduszu remontowego na indywidualne konta właścicieli lokali powstałej wspólnoty mieszkaniowej będących równocześnie współwłaścicielami środków zgromadzonych na funduszu będzie podlegał obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych w Spółdzielni.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa (…) prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielnia ma obowiązek tworzenia funduszu remontowego w swoich zasobach, a zobowiązanymi do dokonywania wpłat na konto funduszu remontowego są członkowie spółdzielni oraz właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni.

Dla każdej nieruchomości spółdzielnia prowadzi odrębną ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego, która uwzględnia wszystkie wpływy i wydatki danej nieruchomości. Fundusz remontowy powstaje zatem z wpłat dokonywanych w celu realizacji ustawowego i statutowego obowiązku członków i właścicieli, którzy nie są członkami spółdzielni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne