Interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.813.2020.1.ABU
Sposób rozliczenia podatku należnego, w odniesieniu do usługi, dla której obowiązek podatkowy powstał po zakończeniu działalności gospodarczej i wykreśleniu z rejestru podatników.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2020 r. (data wpływu 16 października 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury i określenia stawki podatku, w odniesieniu do usługi, dla której obowiązek podatkowy powstał po zakończeniu działalności gospodarczej i wykreśleniu z rejestru podatników – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury i określenia stawki podatku, w odniesieniu do usługi, dla której obowiązek podatkowy powstał po zakończeniu działalności gospodarczej i wykreśleniu z rejestru podatników.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej pod firmą „(…)” w dniu 1 stycznia 2007 r., zajmując się przede wszystkim uzyskiwaniem na rzecz klientów odszkodowań od ubezpieczycieli.
W ramach prowadzenia tej działalności, Wnioskodawca w dniu 28 kwietnia 2016 r. zawarł z klientem umowę o obsługę zlecenia, w której zobowiązał się do dokonania oceny prawnej i prowadzenia sprawy dotyczącej uzyskania przez klienta świadczenia od ubezpieczyciela w związku ze zgonem osoby ubezpieczonej.
Wnioskodawca zobowiązał się w umowie, że zlecone mu czynności wykona osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia wymagane przepisami prawa. Natomiast klient, w przypadku uzyskania na jego rzecz świadczenia, zobowiązał się do zapłaty Wnioskodawcy wynagrodzenia w wysokości 25% uzyskanego świadczenia, powiększonego o podatek VAT wg. stawki zgodnej z obowiązującymi przepisami, tj. 23%. W dacie zawierania umowy wnioskodawca był czynnym podatnikiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty