06.04.2022

Wyrok SN z dnia 6 kwietnia 2022 r., sygn. I NKRS 126/21

Wyjaśnienia Krajowej Rady Sądownictwa, dotyczące okoliczności, które miały przemawiać za rekomendacją uczestnika postępowania, nie są wystarczające dla uznania, iż KRS dokonała wszechstronnego rozważenia sprawy. Różnice pomiędzy kandydatami pozostają bowiem bardzo subtelne, a niejednokrotnie przemawiają na korzyść odwołującej się (np. większa ilość ukończonych studiów podyplomowych lub dłuższy staż orzeczniczy w sądzie okręgowym).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Wiak (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Tomasz Demendecki

‎SSN Marek Dobrowolski

w sprawie z odwołania I. F. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr (...)/2021 z 10 czerwca 2021 r. ‎w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w (...), ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622, z udziałem Z. D. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 6 kwietnia 2022 r.,

uchyla zaskarżoną uchwałę i przekazuje sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa (dalej: KRS lub Rada) nr (...)/2021 z 10 czerwca 2021 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w (...), ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 622, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej został przedstawiony wniosek o powołanie Z. D. (dalej: uczestnik postępowania) do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w (...). W tej samej uchwale KRS postanowiła nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie I. F. (dalej: odwołująca się) do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w (...).

W uzasadnieniu powyższej uchwały Rada wskazała, że dokonując rekomendacji uczestnika postępowania zespół opiniujący kierował się doświadczeniem zawodowym kandydata, w tym doświadczeniem związanym zpełnioną funkcją wizytatora, a także takimi okolicznościami, jak łączenie praktyki sędziowskiej z pracą dydaktyczną i autorstwo publikacji naukowych. Zarekomendacją przemawiały zatem duże doświadczenie zawodowe i wysoka wiedza merytoryczna uczestnika postępowania. Dokonując oceny Rada kierowała się również kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. 2021, poz. 269, dalej: u.KRS), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów oraz opiniami przełożonych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp