Artykuł aktualny do 2022-12-31 *

*Do końca października 2022 r. przedłużono działanie tarczy antyinflacyjnej VAT, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa. Termin obowiązywania wyłączenia opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej został przedłużony do 31 października 2022 r.

11.03.2022 Podatki

Jak ustalać stawkę VAT w związku ze zmianą stawek – na przykładach

Sposób postępowania w przypadku zmiany obowiązujących stawek VAT jest uregulowany przepisami ustawy o VAT. W związku z czasową zmianą stawek VAT na niektóre produkty wprowadzoną w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej przypominamy reguły określające zasady ustalania stawki VAT stosowane w przypadku, gdy dochodzi do takich zmian.

W myśl uchwalonej w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług czasowo, tj. w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r., obniżone zostały stawki VAT na wybrane produkty. Dodane do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) art. 146da-146dc obniżają tymczasowo stawki VAT:

  • do 0% na artykuły spożywcze, środki produkcji rolnej oraz gaz ziemny,
  • do 8% na paliwa,
  • do 5% na energię elektryczną i cieplną.

W związku z tym warto przypomnieć zasady postępowania podatników w przypadku zmiany stawek VAT. Te zostały określone w art. 41 ust. 14a-

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne