Artykuł aktualny do 2023-01-31
08.03.2022 Podatki

Ulga na robotyzację – rozliczenie przez podatników CIT

Podatnicy CIT, którzy w trakcie 2022 r. poniosą wydatki na tzw. robotyzację, zyskali możliwość skorzystania z nowej ulgi podatkowej. W opracowaniu przedstawiamy, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tzw. ulgi na robotyzację, wprowadzonej z początkiem 2022 r. do przepisów ustaw o podatku dochodowym. Zapoznanie się z nowymi przepisami ułatwi podatnikom planowanie podatkowe nowych inwestycji w sferze „robotyzacji”.

Kwoty podlegające odliczeniu

W ramach ulgi na robotyzację podatnicy CIT uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych mogą odliczać  od podstawy opodatkowania ( kwoty stanowiące 50% kosztów podatkowych poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Dokonywanie tych odliczeń jest możliwe w stosunku do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r. (zob. art. 38eb ust. 5 updop).

Ulga na robotyzację ma charakter zbliżony do istniejącej już ulgi B+R. Pozwala bowiem podatnikom na rozliczanie podatkowe 150% (100% poprzez rozpoznanie kosztów podatkowych + 50% w ramach ulgi na robotyzację) podlegających odliczeniu w ramach tej ulgi kwot.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne