Wyrok SN z dnia 19 listopada 2020 r., sygn. II PK 239/18
1. Niedozwolonymi kryteriami różnicowania sytuacji pracowników (stanowiącego dyskryminację) są kryteria wymienione w art. 113, art. 183a § 1 i w przepisach szczególnych oraz inne kryteria, które są społecznie nieakceptowalne.
2. Naruszenie wyłącznie zasady równego traktowania (naruszenie równych praw - art. 112 k.p.), bez zaistnienia kryterium dyskryminującego, skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą pracodawcy, z tym że nie na podstawie art. 183d k.p., lecz na podstawie art. 471 k.c. (w związku z art. 300 k.p.).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Piotr Prusinowski (przewodniczący)
SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z powództwa M. G. przeciwko Okręgowemu Inspektoratowi Pracy w B. o odszkodowanie i ustalenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 19 listopada 2020 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w T. z dnia 8 czerwca 2018 r., sygn. akt IV Pa (…),
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od pozwanego na rzecz powódki kwotę 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów pomocy prawnej w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w T. wyrokiem częściowym z dnia 1 lutego 2018 r. zasądził od pozwanego Okręgowego Inspektoratu Pracy w B. na rzecz powódki M. G. kwotę 22.785,90 zł tytułem odszkodowania za dyskryminację trwającą w okresie od dnia 1 września 2013 r. do dnia 31 sierpnia 2015 r., oddalił powództwo o zapłatę odszkodowania w pozostałym zakresie oraz nadał wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności do kwoty 5.012 zł.
Sąd Rejonowy ustalił, że powódka, mająca tytuł zawodowy magistra prawa, w okresie od dnia 1 marca 2002 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. świadczyła pracę w (...) Urzędzie Wojewódzkim w B., na stanowisku inspektora, a następnie starszego inspektora. Od dnia 1 lipca 2007 r. powódka (wraz z pozostałymi pracownikami tzw. Policji Pracy), w wyniku zmian legislacyjnych, została przejęta przez Państwową Inspekcję Pracy. Od tej chwili jednostką zatrudniającą powódkę stała się Okręgowa Inspekcja Pracy w B.. W okresie od dnia 1 lipca 2007 r. do dnia 18 lipca 2008 r. powódka uczestniczyła w rocznej aplikacji inspektorskiej, odbywając szkolenie teoretyczne i praktyczne w Ośrodku Szkolenia w W. oraz w oddziale t. Okręgowego Inspektoratu Pracy w B. (pod nadzorem wyznaczonych starszych inspektorów pracy). W tym czasie zajmowała stanowisko radcy, a następnie kandydata na podinspektora. Po zdanym egzaminie, do dnia 26 listopada 2008 r. pracowała jako podinspektor pracy, a od dnia 27 listopada 2008 r. objęła stanowisko młodszego inspektora pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty