26.05.2021

Wyrok SN z dnia 26 maja 2021 r., sygn. I NO 136/20

Na mocy art. 93 § 1 p.u.s.p. sędziemu można udzielić płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, jeżeli leczenie to wymaga powstrzymania się od pełnienia służby. Przepis ten wymaga zatem kumulatywnego spełnienia dwóch przesłanek udzielenia urlopu: 1) urlop ma na celu przeprowadzenie zaleconego leczenia; 2) leczenie to wymaga powstrzymania się od pełnienia służby. Ustawodawca nie stawia w tym wypadku innych, bardziej szczegółowych warunków. Nie ma zatem znaczenia rodzaj choroby, jej przewlekłość, rokowania co do wyleczenia albo wcześniejsze przeprowadzenie określonego zabiegu czy leczenia, nie ma znaczenia również to, czy sędzia korzystał ze zwolnień lekarskich ani to, czy brak wskazanego leczenia skutkować będzie przerwami w służbie. Konstrukcja przepisu wskazuje jednak, że istotą urlopu dla poratowania zdrowia jest umożliwienie przejścia leczenia, które spowoduje, że stan zdrowia sędziego poprawi się, co umożliwi mu dalsze pełnienie służby.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Janusz Niczyporuk (przewodniczący)

SSN Tomasz Demendecki (sprawozdawca)

‎SSN Maria Szczepaniec

w sprawie z odwołania I. D. od decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 września 2020 r. znak: DKO-(…) w przedmiocie odmowy udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 26 maja 2021 r.,

uchyla zaskarżoną decyzję i przekazuje sprawę Ministrowi Sprawiedliwości do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Decyzją z 21 września 2020 r. (DKO-.(…)) Minister Sprawiedliwości, działając na podstawie art. 93 § 1, 3 i 4 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (tj. Dz. U. 2020, poz. 365 ze zm.; dalej: p.u.s.p.), odmówił I.D. – sędziemu Sądu Rejonowego w B. udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

W decyzji wskazano, że Skarżąca wnioskiem z 10 września 2020 r. wystąpiła o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Jak dalej podniesiono I. D. już wcześniej tj. od 26 marca 2014 r. do 25 czerwca 2014 r. z takiego urlopu korzystała, a został jej udzielony z uwagi na leczenie związane z dolegliwościami ze strony narządu głosu i kręgosłupa. Ponadto podkreślono, że Skarżąca kolejno w maju 2014 roku oraz 9 marca 2020 r. złożyła następne wnioski o udzielenie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia na okres co najmniej trzech miesięcy, których Minister Sprawiedliwości nie uwzględnił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty