21.09.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 21 września 2021 r., sygn. I NSNc 59/20

Spadkodawca może ustanowić spadkobiercę w testamencie, powołując go do części spadku. To powołanie może dotyczyć tylko części ułamkowej (czy ułamkowych) spadku, a nie poszczególnych praw majątkowych, co wynika z konstrukcji dziedziczenia jako sukcesji generalnej (uniwersalnej).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Marek Dobrowolski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Paweł Czubik

‎Jacek Leśniewski (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z wniosku B. R. z udziałem G. G., M. G. i H. R. o stwierdzenie nabycia spadku po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 21 września 2021 r. skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od postanowienia Sądu Rejonowego w G. z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. akt II Ns (...)

1. oddala skargę nadzwyczajną;

2. znosi wzajemnie koszty postępowania wywołanego wniesioną skargą nadzwyczajną.

Uzasadnienie

W dniu 30 lipca 2002 r. B. R. złożył w Sądzie Rejonowym w G. wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej 9 października 2001 r., A. G., w którym wniósł o stwierdzenie, że spadek nabyli na podstawie ustawy mąż G. G. oraz syn M. G. po 1/2 części oraz że nieruchomość po zmarłej, tj. dom z działką, położoną w R. przy ul. S., wpisaną do KW nr (...), prowadzoną przez Sąd Rejonowy w R., nabyli na podstawie testamentu własnoręcznego z 1 sierpnia 2001 r., rodzice spadkobierczyni: B. i H. R. oraz syn M. G., po 1/3 części.

Sąd Rejonowy w G. w dniu 18 listopada 2002 r. dokonał otwarcia iogłoszenia wskazanego testamentu, mocą którego do spadku zostali powołani: syn spadkodawczyni, M. G. i jej rodzice - B. i H. R.. Sąd Rejonowy w G. ustalił, że w skład spadku wchodzi nieruchomość położona w R. przy ul. S. oraz lokal mieszkalny położony w K., tj. 1/2 udziału we własnościowym prawie do lokalu. Zarówno wnioskodawca, jak i uczestnicy postępowania, nie złożyli zastrzeżeń co do treści testamentu oraz co do jego ważności. W dniu 18 listopada 2002 r., Sąd Rejonowy w G. wydał postanowienie, II Ns (...), w którym stwierdził, że spadek po A. G., zmarłej 9 października 2001 r. na podstawie ustawy nabyli: mąż G. G. oraz syn M. G., po 21/600 części oraz na podstawie testamentu własnoręcznego z 1 sierpnia 2001 r. rodzice H. R. i B. R. oraz syn M. G., po 186/600 części, z tym, że spadek został nabyty z dobrodziejstwem inwentarza. Wydane postanowienie uprawomocniło się 10 grudnia 2002 r. i nie zostało poddane kontroli instancyjnej wobec jego niezaskarżenia. Nie zostało także sporządzone jego uzasadnienie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty