02.09.2020 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 2 września 2020 r., sygn. I UK 347/19

Incydentalne zaburzenie równowagi, niespowodowane chorobą samoistną, ale uwarunkowaniami pracy (wykonywanie czynności przy krawędzi, na wysokości 1 metra) stanowi przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy (upadku z tej wysokości).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący)

SSN Piotr Prusinowski

‎SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z odwołania J. W. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Ł. ‎o świadczenie rehabilitacyjne z tytułu wypadku przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 2 września 2020 r., ‎skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 22 lutego 2018 r., sygn. akt VIII Ua (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Ł. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 października 2017 r. Sąd Rejonowy w Ł. oddalił odwołania J.W. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Ł. z dnia 10 czerwca 2016 r. odmawiającej prawa do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru w związku z wypadkiem przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej oraz od decyzji z dnia 29 września 2016 r. odmawiającej prawda do świadczenia rehabilitacyjnego.

Powyższe orzeczenie zapadło w oparciu o następujące ustalenia faktyczne:

J. W. od 1983 r., prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą P.H.U. W. z siedzibą w Ł., której przedmiotem jest transport ciężarowy. Wnioskodawca nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W dniu 22 marca 2016 r. ubezpieczony wykonywał czynności rozładunkowe i zaczął przerzucać palety. Kilka z nich ułożył z przodu, resztę położył na krawędź samochodu ciężarowego - chłodni. W trakcie tych czynności odczuł niewielkie zmęczenie. Po wrzuceniu ostatniej palety, odwrócił się, aby zejść i wówczas doznał zawrotów głowy, zachwiał się i spadł z wysokości około 1 metra. Nie miał wcześniej podobnych dolegliwości. Ubezpieczony został przetransportowany do poradni chirurgii urazowo - ortopedycznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w L., gdzie rozpoznano złamanie nasady dalszej piszczeli wieloodłamowe typu „pilon". Założono gips goleniowo - stopowy. J. W. leczył się uprzednio ortopedycznie w związku z bólami stawowymi, nie leczył się kardiologicznie. Po wypadku nie miał żadnych dolegliwości kardiologicznych. Transport palet należał do normalnych czynności zawodowych wnioskodawcy. Był dobrego stanu zdrowia, nie był obciążony poważnymi schorzeniami kardiologicznymi, nie leczył się przewlekle. Z punktu widzenia kardiologicznego brak jest bezpośredniego związku między stanem zdrowia a wypadkiem dnia 22 marca 2016 r. Z uwagi na przebyte złamanie ubezpieczony nie mógł świadczyć pracy w kolejnych dniach. Wymagał rehabilitacji i czasu na leczenie złamania. Z punktu widzenia neurologicznego jako bezpośrednią przyczynę upadku należy uznać chwilowe zaburzenia równowagi. U ubezpieczonego nie rozpoznawano chorób neurologicznych mogących powodować takie zaburzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty