Wyrok SN z dnia 8 grudnia 2020 r., sygn. II PK 37/19
Odprawa przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, czy przechodzi na rentę z tytułu całkowitej czy częściowej niezdolności do pracy, jak również od czasu, na jaki renta została mu przyznana. Prawo do odprawy rentowej nie zależy także od przyczyny powstania niezdolności do pracy (spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego). Obojętne jest przeto, czy przyczyną niezdolności pracownika do pracy był ogólny stan jego zdrowia, choroba zawodowa, wypadek przy pracy czy wypadek w drodze do pracy lub z pracy. Natomiast emerytury, w przeciwieństwie do rent, są konstrukcyjnie jednorodne, jednak zróżnicowane są warunki nabywania do nich prawa. Stwierdzenie to dotyczy głównie wieku emerytalnego. Wobec użycia przez ustawodawcę terminu „emerytura" bez dodatkowego jej określenia, należy przyjąć, że odprawa emerytalna przysługuje pracownikom przechodzącym na emeryturę przyznaną zarówno na warunkach ogólnych (powszechnych), jak i szczególnych (odrębnych). Nabędzie więc do niej prawo zarówno pracownik przechodzący na emeryturę zwykłą, jak i pomostową lub wcześniejszą.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Piotr Prusinowski
w sprawie z powództwa Z. L. przeciwko Starostwu Powiatowemu w W. o odprawę rentową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 8 grudnia 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 28 września 2018 r., sygn. akt IV Pa (…),
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Z. L. w pozwie skierowanym przeciwko Starostwu Powiatowemu w W. wniósł o zasądzenie kwoty 45.240,79 zł tytułem odprawy rentowej wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Uzasadniając żądanie argumentował, że był pracownikiem pozwanego starostwa, a jego stosunek pracy został rozwiązany na podstawie art. 6a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz w oparciu o uchwałę Rady Powiatu w W. z dnia 13 grudnia 2013 r. W związku z tym, że od 24 września 2013 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, a od 21 maja 2014 r. nabył uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy, w jego ocenie zaistniał związek między ustaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do renty predestynujący go do żądanego świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty