Wyrok SN z dnia 24 marca 2021 r., sygn. I NO 3/21
Zaświadczenie lekarskie odgrywa niewątpliwie znaczącą rolę przy ocenie zasadności wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, jednakże jego treść nie może być dowolna, a sam fakt jego istnienia nie powinien przemawiać automatycznie za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Oznacza to, że materiał dowodowy w sprawie dotyczącej udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia nie może ograniczać się do lakonicznego potwierdzenia choroby i konieczności jej leczenia, z którego nie wynika jednoznacznie, czy stan sędziego w rzeczywistości uzasadnia leczenie w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia i czy nie może mieć miejsca w czasie urlopu wypoczynkowego lub zwolnienia lekarskiego. Nie jest wystarczające samo stwierdzenie choroby, która uprawniałaby do wydania zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy, jak również zawarcie wskazania medycznego do udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Wnioskodawca musi przedstawić stosowne dowody, przede wszystkim w postaci dokumentacji medycznej, na poparcie konkluzji, wynikających z takiego zaświadczenia, które będą obiektywnie uzasadniały udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. To na wnioskującym ciąży obowiązek wykazania, że jego leczenie wymagać będzie powstrzymania się od pracy oraz uprawdopodobnienie, że efekty leczenia będą zależne od czasowego zaprzestania jej wykonywania.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mirosław Sadowski (przewodniczący)
SSN Marek Dobrowolski
SSN Krzysztof Wiak (sprawozdawca)
w sprawie z odwołania R. G. od decyzji Ministra Sprawiedliwości DKO-(…) z dnia 25 listopada 2020 r. o odmowie udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 24 marca 2021 r.
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
R. G., sędzia Sądu Rejonowego w K. (dalej: odwołująca się), pismem z 26 października 2020 r. zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o udzielenie jej urlopu dla poratowania zdrowia na okres 6 miesięcy. W uzasadnieniu pisma podniosła, że we wskazanym okresie nie powinna wykonywać obowiązków służbowych z uwagi na pogorszenie się jej stanu zdrowia oraz zastosowane intensywne leczenie farmakologiczne. Do powyższego pisma dołączyła zaświadczenie lekarskie (datowane na 26 października 2020 r.), wydane przez lekarza specjalistę psychiatrii, z którego wynikało, że odwołująca się jest leczona z powodu zaburzeń afektywnych, jej aktualny stan psychiczny uniemożliwia pełnienie przez nią obowiązków zawodowych, a przewidywany czas leczenia obejmuje okres co najmniej 6 miesięcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty