14.04.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2021 r., sygn. III CSKP 74/21

Badanie przez sąd skutków zawarcia w 1985 r. umów prowadzących do ustanowienia prawa użytkowania nieruchomości mogło zatem nastąpić z uwzględnieniem przyjmowanej w tym czasie interpretacji art. 203 k.h., w której uznane było stanowisko, że umowy niezwiązane ze sprawowaniem funkcji członka zarządu pozostawały poza zakresem działania tego przepisu i mogły być zawierane przez spółkę oraz osobę będącą członkiem zarządu bez uwzględnienia wynikających z tego przepisu ograniczeń co do reprezentacji spółki. Późniejsze ustabilizowanie się odmiennej wykładni, nawet jeśli stanowiło przejaw rozwoju judykatury i doprowadziło do ukształtowania się jednoznacznego, dominującego stanowiska, nie zwalnia sądu z rozważenia określonego stanu praktyki stosowania art. 203 k.h., opartego na poglądach reprezentowanych w czasie zawierania umowy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Beata Janiszewska (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Joanna Misztal-Konecka

‎SSN Kamil Zaradkiewicz

w sprawie z powództwa M. P. ‎przeciwko K. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w N. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 14 kwietnia 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w N. z dnia 31 października 2018 r., sygn. akt III Ca (...),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od M. P. na rzecz K. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w N. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód M.P. wystąpił przeciwko pozwanej K. spółce z o.o. w N. (dalej jako K.z powództwem o uzgodnienie treści bliżej określonej księgi wieczystej, przez wykreślenie z działu III tej księgi wpisu bezpłatnego prawa użytkowania ustanowionego na rzecz Przedsiębiorstwa z Udziałem Zagranicznym K. sp. z o.o. z siedzibą w N.(dalej jako PUZ K.), na cały okres istnienia tej spółki.

Wyrokiem z 8 lutego 2018 r. Sąd Rejonowy w N. uwzględnił powództwo. Na skutek apelacji strony pozwanej Sąd Okręgowy w N. wyrokiem z 31 października 2018 r. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że oddalił powództwo. Sąd drugiej instancji ustalił, że w dniu 9 stycznia 1985 r. została zawarta w formie aktu notarialnego warunkowa umowa sprzedaży, na podstawie której J. M. sprzedała pięciorgu nabywcom, w tym powodowi M. P., bliżej określoną nieruchomość gruntową - pod warunkiem, że podmiot uprawniony z tytułu ustawowego prawa pierwokupu nie wykona przysługującego mu prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne