Przenoszenie nadwyżki podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy jest dopuszczalne bez ograniczenia czasowego – wyrok NSA
Zadeklarowana przez podatnika nadwyżka podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy, wykazywana następnie w kolejnych deklaracjach, może być bez ograniczenia czasowego elementem kolejnych rozliczeń (czyli przenoszona), dopóki jej wysokość nie zostanie zakwestionowana w prawnie przewidzianej formie lub w całości nie zostanie skompensowana z VAT należnym - wyrok NSA z 24 lutego 2021 r., sygn. akt I FSK 126/20.
Stan faktyczny i stanowisko organu podatkowego
Spółka od 1994 r. do lipca 2004 r. kumulowała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Z kolei od lipca 2004 r. wykazywała ją w wysokości niezmienionej (tj. w kwocie 2 310 687 zł), przenosząc ją konsekwentnie na kolejne okresy rozliczeniowe. W lipcu i sierpniu 2009 r. spółka wykazała w deklaracjach VAT-7 podatek należny w wysokości odpowiednio 2878 zł i 1831 zł, co spowodowało pomniejszenie kwoty nadwyżki do przeniesienia. W tej nowej kwocie spółka w dalszym ciągu przenosiła tę nadwyżkę w stanie niezmienionym do marca 2013 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty