Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2021 r., sygn. akt I OSK 2916/20
Gdy bezpośrednią przyczyną braku podejmowania zatrudnienia przez rodzica jest nauka w szkole, a nie konieczność opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, nie przysługuje mu świadczenie pielęgnacyjne.
Gazeta Prawna nr 109/2021
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Mirosław Wincenciak sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 22 września 2020 r. sygn. akt II SA/Ol 170/20 w sprawie ze skargi K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w E. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 22 września 2020 r., II SA/Ol 170/20, oddalił skargę K. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w E. z [...] stycznia 2020 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy D. z [...] listopada 2019 r. nr [...], którą odmówiono przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania bądź też rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem na okres od 16 listopada 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. (pkt 1) oraz przyznał pełnomocnikowi wynagrodzenie tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu sądowym (pkt 2).
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W dniu 15 listopada 2019 r. K. K. (dalej: skarżąca) wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad małoletnim (ur. 2 marca 2018 r.), niepełnosprawnym od urodzenia, synem. Orzeczenie o niepełnosprawności wydane zostało na czas określony – do 30 czerwca 2020 r. Do dnia 15 listopada 2019 r. do świadczenia pielęgnacyjnego na syna skarżącej uprawniona była jego babcia z uwagi na fakt, że matka dziecka była osobą małoletnią, a ojciec dziecka jest nieznany. We wniosku skarżąca podała, że uczęszcza do technikum w systemie dziennym, jednocześnie sprawuje opiekę nad synem. Oświadczyła, że nauka nie koliduje ze sprawowaną opieką. Wskazała, że nie podejmuje żadnego zatrudnienia i nie uzyskuje żadnego dochodu. Wyjaśniła, że w czasie jej nieobecności w domu z powodu nauki w szkole, synem opiekuje się jej mama. Dziecko od urodzenia choruje przewlekle, ma niedorozwój lewej części serca, systematycznie przyjmuje leki, jest pod kontrolą lekarza kardiologa, stomatologa i pediatry. Wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji przez 24 godziny na dobę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty