04.03.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2021 r., sygn. II FSK 2865/18

Zakup odzieży, co do zasady, powinien być traktowany jako zakup na potrzeby osobiste, niezwiązane z prowadzoną działalnością. Jeśli jednak podatnik kupuje odzież specjalistyczną i jej używanie jest obiektywnie niezbędne, to może zaliczyć do kosztów wydatek poniesiony na ten cel. W takim przypadku nie ma konieczności umieszczania na odzieży logo prowadzonej firmy.

Monitor Księgowego nr 6/2021

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2028/17 w sprawie ze skargi P. W. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 lutego 2017 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 maja 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 2028/17, w którym uchylono interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 16 lutego 2017 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych wydaną dla P. W. w części uznającej stanowisko skarżącego za nieprawidłowe.

Skargę kasacyjną od tego wyroku wniósł Szef Krajowej Administracji Skarbowej zarzucając mu naruszenie prawa materialnego, tj. art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2032, ze zm.; dalej: u.p.d.o.f.) poprzez błędną wykładnię polegającą na uznaniu, że wydatki związane z eksploatacją motocykli i motorowerów – na zakup wyposażenia i środków ochronnych, w szczególności kasków, odzieży ochronnej i/lub ochraniaczy, mogą zostać zaliczone przez skarżącego do kosztów uzyskania przychodów, podczas gdy prawidłowa wykładnia tego przepisu winna prowadzić sąd do uznania, że opisanego ubioru nie można uznać za ubiór służbowy i w konsekwencji wydatki poniesione na jego zakup nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty