Jak dokonać kompensaty należności głównej oraz odsetek
Problem
Spółka posiada przeterminowaną należność od kontrahenta w wysokości 30 000 zł. Jeśli kontrahent nie zapłaci, chcemy naliczyć odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych i wystawić notę księgową na kwotę 882,33 zł oraz dokonać jednocześnie kompensaty z posiadanymi zobowiązaniami wobec tego kontrahenta (w wysokości 18 000 zł). Czy taka kompensata jest możliwa? Jeśli tak, to czy na dzień bilansowy po kompensacie spółka może „na nowo” naliczyć odsetki od pozostałej należności, wystawiając notę księgową?
Rada
Spółka może dokonać potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelnościami kontrahenta. Zapłata za wykonanie świadczenia lub dostawę towarów może być dokonana w formie kompensaty jednostronnej lub wzajemnej kompensaty rozrachunków. Rodzaj kompensaty uzależniony jest od tego, czy taka możliwość została uregulowana umownie, czy też nie. W przypadku kompensaty jednostronnej potrącenia dokonuje się bowiem przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Zgoda kontrahenta nie jest wymagana. Natomiast wzajemna kompensata rozrachunków wymaga uregulowania umownego między stronami, a co za tym idzie - akceptacji wszystkich stron takiej umowy.
Kompensacie podlega zarówno kwota główna, jak i naliczone odsetki do dnia wystawienia noty odsetkowej.
Nie ma przeciwwskazań, aby na dzień bilansowy jednostka dokonała naliczania odsetek od niezapłaconej przez dłużnika kwoty, począwszy od dnia następującego po dniu dokonania kompensaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się