05.05.2020 Obrót gospodarczy

Likwidacja, upadłość, zawieszenie działalności – w orzecznictwie i interpretacjach

I. Zawieszenie działalności

 

1. Kiedy mamy do czynienia z zawieszeniem działalności gospodarczej

Zaprzestanie działalności gospodarczej może być okresowe i spowodowane przerwą w jej wykonywaniu. Musi jednak wiązać się z wolą zaprzestania działalności gospodarczej w sposób definitywny, co winno znaleźć formalny wyraz w wyrejestrowaniu działalności z ewidencji działalności gospodarczej, względnie w jej zawieszeniu. Jeżeli płatnik pozostawał w gotowości do świadczenia usług - nie dochodzi do zaprzestania prowadzenia działalności. Prowadzeniem działalności może być sam okres oczekiwania na klienta, fakt wynajmowania pomieszczeń lub zamieszczanie ogłoszeń w prasie. Sam fakt niewykazywania dochodu z tej działalności nie świadczy o zaprzestaniu działalności. Poniżej fragment uzasadnienia wyroku NSA w tej sprawie:

NSA

(…) W przekonaniu Sądu Apelacyjnego, płatnik pozostawała wciąż w gotowości do świadczenia usług objętych zakresem prowadzonej działalności.

Należy zwrócić uwagę, że płatnik uporczywie nie wypełniała obowiązku odprowadzania składek przez niemal cały okres prowadzenia działalności. Jest to okoliczność, która dodatkowo potwierdza co najmniej jej nieświadomość bezwzględnie obowiązujących przepisów, a taka nie usprawiedliwia nikogo i rodzi skutki prawne niezależne od stanu świadomości płatnika.

Zaprzestanie działalności gospodarczej może być okresowe i spowodowane przerwą w jej wykonywaniu. Musi to jednak wiązać się z wolą zaprzestania działalności gospodarczej w sposób definitywny, co winno znaleźć formalny wyraz w wyrejestrowaniu działalności z ewidencji działalności gospodarczej, względnie w jej zawieszeniu. Prowadzeniem działalności gospodarczej jest nie tylko faktyczne wykonywanie czynności należących do zakresu tej działalności, lecz także czynności zmierzające do zaistnienia takich czynności gospodarczych, m.in. poszukiwanie nowych klientów, utrzymywanie firmowego konta, wynajmowanie pomieszczeń, zamieszczanie ogłoszeń w prasie czy też załatwianie spraw urzędowych. Rozpoczęcia i zakończenia działalności gospodarczej nie można utożsamiać tylko z konkretnymi transakcjami w ramach świadczonych usług, bo oczekiwanie na klienta, pozostawanie w gotowości do świadczenia usług także jest prowadzeniem działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty