Uczelnie wyższe nie muszą dokumentować prawa nauczycieli akademickich do autorskich kosztów uzyskania przychodów
Organy podatkowe przyjmują, że całość wynagrodzenia nauczycieli akademickich przysługuje za prace o charakterze twórczym. Do przychodów tych osób płatnicy mogą zatem stosować 50% koszty uzyskania. Płatnicy nie muszą różnicować tego wynagrodzenia na twórcze i nietwórcze. Zbędne jest też prowadzenie ewidencji utworów powstałych podczas pracy nauczyciela akademickiego.
Koszty uzyskania w wysokości 50% mogą być stosowane do przychodów z działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej (art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o pdof). Wskazany przepis jest podstawą do skorzystania przez nauczycieli akademickich z 50% kosztów uzyskania przychodów naliczanych przy ustalaniu wysokości podstawy opodatkowania ich wynagrodzeń.
Zakres prawa do kosztów autorskich nauczycieli akademickich jest znacznie szerszy niż w przypadku innych podatników. Uczelnia, rozliczając przychody nauczycieli akademickich, nie musi wykonywać zazwyczaj obciążających płatników obowiązków, do których należą przede wszystkim:
- zamieszczenie odpowiednich zapisów w umowie o pracę (przewidujących wykonywanie prac twórczych przez pracownika i określających sposób ich rozliczania),
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty