07.03.2019 Podatki

Czy zleceniobiorca osiąga przychód, korzystając z mieszkania na koszt zleceniodawcy

PROBLEM

Od kwietnia 2019 r. będziemy wynajmować mieszkanie dla 4 zleceniobiorców (za łączną kwotę 1600 zł). Za wynajem miejsca w tym mieszkaniu (jednego łóżka z dostępem do kuchni i łazienki) ustaliliśmy kwotę 300 zł miesięcznie od osoby. Nie prowadzimy działalności w zakresie wynajmu. Mieszkanie zostanie wynajęte od osoby trzeciej. Czy powinniśmy zawrzeć ze zleceniobiorcami umowę podnajmu miejsca noclegowego? Czy zawarcie tej umowy będzie miało skutki podatkowe dla zleceniobiorcy?

RADA

W przedstawionej sytuacji organy podatkowe przyjmują, że zleceniobiorcy osiągają przychód. Bez znaczenia dla tej kwalifikacji jest fakt formalnego zawarcia umowy ze zleceniobiorcami. W przypadku braku takiego dokumentu urząd skarbowy uzna, że sam fakt korzystania przez zleceniobiorców z możliwości zamieszkiwania w wynajętym przez zleceniodawcę mieszkaniu jest dowodem zawarcia takiej umowy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W niektórych sytuacjach zleceniobiorca może otrzymać od zleceniodawcy świadczenia, które nie są kwalifikowane jako korzyść podatkowa. Dający zlecenie powinien bowiem zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowymi. Powinien również zwolnić przyjmującego zlecenie od zobowiązań, które ten w powyższym celu zaciągnął w imieniu własnym (art. 742 Kodeksu cywilnego). Przepis ten wprowadza uprawnienie dla zleceniobiorcy do żądania od zleceniodawcy zwrotu wydatków poniesionych w ścisłym związku z realizacją umowy. Organy podatkowe stosują wskazaną regulację w przypadku ustalania zasadności zwolnienia z podatku zwrotu poniesionych przez przyjmującego zlecenie wydatków służących należytemu wykonaniu umowy. Zgodnie z dominującą wykładnią fiskusa musi to być zwrot wydatków koniecznych i niezbędnych do jej realizacji. Takim wydatkiem dla organu podatkowego nie jest jednak sfinansowanie przez zleceniodawcę wydatków mieszkaniowych zleceniobiorcy. „Zamieszkiwanie” jest bowiem elementem życia prywatnego, a nie zawodowego zleceniobiorcy. Przykładem tej niekorzystnej interpretacji art. 742 Kodeksu cywilnego jest stanowisko Dyrektora KIS z 22 stycznia 2018 r. (0114-KDIP3-3.4011.517.2017.1.AK). Organ podatkowy stwierdził, że:

MF

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne