01.08.2018 Podatki

Odliczanie nakładów na nieruchomość od podstawy opodatkowania nieodpłatnego zniesienia współwłasności – wyrok NSA

Podatnik, który poniósł nakłady na nieruchomość wspólną, może je odliczyć od podstawy opodatkowania późniejszego nieodpłatnego zniesienia współwłasności - wyrok NSA z 19 czerwca 2018 r., sygn.akt II FSK 1614/16.

Stan faktyczny

Małżonkowie nabyli - wraz z dwiema innymi osobami - niezabudowaną nieruchomość. Małżonkowie nabyli udział wynoszący 1/4, drugi współwłaściciel - 1/2, a trzeci - 1/4. Małżonkowie wybudowali na części nieruchomości dom jednorodzinny. Pozostali współwłaściciele nie ponieśli żadnych nakładów na ten dom. Obecnie współwłaściciele zamierzają znieść współwłasność w ten sposób, że małżonkowie otrzymają część z domem, a pozostali - części niezabudowane. Zniesieniu współwłasności nie mają towarzyszyć żadne spłaty ani dopłaty, a więc będzie ono nieodpłatne. W konsekwencji czynność ta podlega podatkowi od spadków i darowizn, a podstawą opodatkowania jest wartość rzeczy w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy (art. 7 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn - dalej ustawa). Należy zaznaczyć, że ma to być wartość po potrąceniu długów i ciężarów, czyli wartość czysta (art. 7 ust. 1 tej ustawy).

Małżonkowie złożyli wniosek o potwierdzenie - w drodze interpretacji podatkowej - ich stanowiska, że podstawę opodatkowania mogą pomniejszyć o wysokość udokumentowanych nakładów na budowę domu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty