Czy nabycie wierzytelności opodatkowane jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych

PROBLEM

X Sp. z o.o. podatnik VAT czynny (zbywca) ma uprawnienia z tytułu wierzytelności i planuje zawarcie umowy sprzedaży wierzytelności powstałych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na rzecz Y. Sp. z o.o. - podatnik VAT czynny (nabywca). Zgodnie z postanowieniami umowy w ramach planowanej transakcji dojdzie do jednoczesnej realizacji następujących czynności:

  • zbywca dokona sprzedaży przysługujących mu wierzytelności na rzecz nabywcy, który nabędzie je we własnym imieniu za określoną cenę odpowiadającą wartości nominalnej wierzytelności,
  • nabywca wyświadczy na rzecz zbywcy usługę, w której wyniku następuje zwolnienie zbywcy z dochodzenia wierzytelności.

 Z tytułu opisanej usługi nabywcy przysługiwać będzie od zbywcy wynagrodzenie, które ustalono odrębnie od ceny sprzedaży wierzytelności i do którego zostanie doliczony należny podatek VAT.

Poza tymi przepływami pieniężnymi, tj. uregulowaniem ceny sprzedaży wierzytelności przez nabywcę na rzecz zbywcy oraz uregulowaniem wynagrodzenia na rzecz nabywcy, umowa nie przewiduje zapłaty jakiegokolwiek innego wynagrodzenia, premii czy prowizji przez jej strony. Wraz ze sprzedażą wierzytelności wszelkie prawa związane z wierzytelnościami (w tym odsetkami) zostaną przeniesione na nabywcę. Czy nabycie wierzytelności przez nabywcę będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne