03.07.2018 Kadry i płace

Jak prowadzić zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – odpowiedzi na pytania z praktyki

Działalność socjalna prowadzona przez pracodawców w formie zfśs wymaga stosowania w tym zakresie regulacji wewnątrzzakładowych, które nie mogą być sprzeczne z ustawą o zfśs. Nie można zatem z góry wykluczyć z grona beneficjentów funduszu pracowników najlepiej zarabiających, a także pominąć dochodów małżonków posiadających rozdzielność majątkową przy ustalaniu ich prawa do wsparcia z zfśs. Ponadto o przyznaniu świadczeń z zfśs może (lecz nie musi) decydować komisja socjalna, która nie jest obowiązkową instytucją u pracodawcy tworzącego fundusz socjalny.

Obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników, lecz mniej niż 50, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, tworzą fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w zakresie prowadzenia działalności w ramach zfśs.

 

(?) Kto wybiera komisję socjalną u pracodawcy tworzącego zfśs?

 

Powołanie, skład i działalność komisji socjalnej oraz jej kompetencje powinien określać regulamin zfśs.

Komisja socjalna nie jest komórką obowiązkową. Ustawa o zfśs nie nakłada na pracodawcę obowiązku utworzenia takiej komisji. W przypadku jej powołania skład komisji, zasady wyboru członków, okres ewentualnej kadencji powinien określać regulamin funduszu lub osobny regulamin działania komisji socjalnej. W praktyce członkowie komisji mogą być wyłonieni w drodze wewnątrzzakładowych wyborów spośród pracowników lub powołani przez pracodawcę, w porozumieniu ze związkami zawodowymi, jeżeli takie działają w zakładzie pracy.

Komisja socjalna może nie być organem decyzyjnym, lecz powinna zajmować się wyłącznie bieżącą obsługą funduszu, tj. m.in. przyjmować wnioski, sprawdzać, czy są kompletne, przeprowadzać ich wstępną kwalifikację. W takim przypadku jej liczebność może być dowolna. Decyzję co do przyznania świadczenia i tak podejmuje pracodawca w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi. Należy przy tym podkreślić, że przy udziale związków zawodowych odbywa się ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu również jest dokonywane w uzgodnieniu ze związkiem zawodowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne