Podatnik nie płaci VAT od odsetek uzyskanych za rozłożenie należności na raty
Rozkładanie na raty należności i pobieranie odsetek podlega VAT. Jest to jednak czynność, która korzysta ze zwolnienia od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Podatnik więc de facto nie zapłaci VAT należnego od uzyskanych odsetek.
PROBLEM
Na podstawie decyzji administracyjnych i aktów notarialnych gmina przekształca prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Opłatę rozkłada na 10 rocznych rat do 31 marca każdego roku. Rozłożona na raty część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli.
Sprzedaż na raty powoduje obowiązek zapłaty przez kupującego odsetek. Są one naliczane od części kwoty rozłożonej na raty, tj. po dokonaniu sprzedaży. Odsetki nie są wliczane do podstawy opodatkowania.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od odsetek redyskontowych z tytułu rozłożenia należności na raty? Kiedy należy je wykazać w deklaracji? Czy wykazujemy je w deklaracji jako zwolnione? Czy w przypadku gdy:
• osoba zapłaciła należność z odsetkami w terminie płatności – odsetki należy wykazać w deklaracji za okres, w którym nastąpiła wpłata, jako zw.,
• osoba nie zapłaciła odsetek do końca danego roku – należy wykazać odsetki redyskontowe z dniem 31 grudnia tego roku, w którym były wymagalne?
Czy odsetki redyskontowe wykazujemy jako zwolnione bez względu na to, czy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nastąpiło w trybie decyzji administracyjnej czy umowy – poprzez akt notarialny?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty