do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.03.2022
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ulga dla klasy średniej również dla zleceniobiorców?

Osoby osiągające przychody z umów zlecenia lub o dzieło nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Zwolnienie takie przysługuje zaś osobom wykonującym podobną pracę na etacie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło w tej sprawie do Ministerstwa Finansów.

Do Biura RPO wpływają kolejne skargi na reformę podatków w ramach tzw. Polskiego Ładu. Wskazują na problem osób osiągających przychody z umów cywilnoprawnych np. z umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Zdaniem skarżących konstrukcja ulgi dla klasy średniej jest krzywdząca i niesprawiedliwa. Została bowiem skierowana do wąskiego kręgu adresatów. Mogą z niej skorzystać tylko osoby osiągające przychody ze stosunku pracy i osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się według skali podatkowej.

Ulga dla klasy średniej nie jest zaś przewidziana dla innych grup podatników. Nie może być stosowana do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Oznacza to, że osoby, których głównym źródłem przychodu jest umowa zlecenie, tracą na Polskim Ładzie - jeżeli zarabiają powyżej 4900 zł.

Tę ulgę wprowadzono, aby złagodzić skutki braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Skarżący zwracają uwagę, że wypracowując podobną kwotę przychodu, pracownik zatrudniony na umowę o pracę może z niej skorzystać, podczas gdy osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej już nie.

Z doniesień mediów wynika, że w ramach prac nad zmianami w Polskim Ładzie planowane jest m.in. rozszerzenie ulgi tak, aby objęła również zleceniobiorców. Dlatego Biuro RPO prosi MF o informacje o stanie prac legislacyjnych nad taką korektą.  

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych

„Ulga na złe długi” to książka, która szczegółowo i przystępnie wyjaśnia, jak zastosować przepisy dotyczące ulgi na złe długi – zarówno w odniesieniu do podatków dochodowych (CIT, PIT, ryczałt ewidencjonowany), jak i VAT. Zawiera wiele przykładów, interpretacji i wyroków sądów, które ilustrują, jak w praktyce powinno stosować się te rozwiązania podatkowe.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK