W przypadku których faktur będzie obowiązywał dłuższy termin na odliczenie VAT w 2021 r.
Od 2021 r. podatnicy rozliczający VAT miesięcznie mają w sumie 4 miesiące na odliczenie VAT w bieżącej deklaracji. Zmiana ta nie dotyczy podatników rozliczających się kwartalnie. Nadal na rozliczenie mają 3 kwartały. Ustawodawca, wprowadzając te zmiany, nie uregulował jednak przepisów przejściowych. W związku z tym powstaje pytanie, których faktur dotyczą nowe zasady odliczeń?
Przypomnijmy, że kupujący mogą odliczać VAT w miesiącu, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż za okres rozliczeniowy, w którym otrzymają fakturę. Zasada ta nie uległa zmianie. Gdy podatnik nie dokona odliczenia w terminie, kiedy powstało prawo do odliczenia, może to zrobić jeszcze przez kolejne okresy rozliczeniowe.
Warto też wyjaśnić, że "następne okresy rozliczeniowe" liczy się od okresu, w którym powstało prawo do odliczenia, co ma duże znaczenie, jeśli nabywca otrzyma fakturę później niż powstał obowiązek podatkowy. W piśmie Dyrektora IS w Warszawie z 16 września 2013 r. (sygn. IPPP3/443-538/13-2/LK) czytamy:
(…) w sytuacji, gdy moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy powstanie w kwietniu natomiast Spółka fakturę z tytułu częściowej wpłaty dokumentującej nabycie usług otrzyma w czerwcu 2014 r. to prawo do odliczenia z tytułu nabycia przedmiotowych usług powstanie z chwilą otrzymania faktury, tj. w czerwcu.
Dlatego prawo do odliczenia w większości przypadków rozliczeń krajowych powstaje po łącznym spełnieniu dwóch warunków:
Czytaj więcej w artykule: " W przypadku których faktur będzie obowiązywał dłuższy termin na odliczenie VAT w 2021 r." >>
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT
Unikatowa publikacja kompleksowo omawiająca zagadnienia dotyczące rozliczeń VAT. Praktycznie i na przykładach wyjaśnia, jak prawidłowo odliczać VAT, wystawiać faktury, ustalać datę powstania obowiązku podatkowego, rozliczyć VAT od samochodu, określać wysokość podstawy opodatkowania czy stosować split payment. Pomaga rozliczać transakcje zagraniczne. Uwzględnia zarówno zmiany, które obowiązują od 1 lipca 2020 r., jak i te, które wchodzą w życie 1 października 2020 r.