do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.05.2020
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Jednorazowe odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych do produkcji towarów potrzebnych do walki z COVID-19

Podatnicy mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych: ■ nabytych w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 i ■ wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2020 r.

Przez przeciwdziałanie COVID-19 rozumie się wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych choroby (art. 2 ust. 2 ustawy o COVID-19).

Ustawodawca wskazał przykładowy katalog towarów, które są uważane za związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Wykaz przedstawiamy w tabeli 4. To oznacza, że podatnik może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych, które nabył do produkcji innych, niewymienionych wprost przez ustawodawcę towarów, jeżeli są one związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Towary uważane za związane z przeciwdziałaniem COVID-19

Przepisy wprowadzające możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych, nabytych do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, nie wskazują limitu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego oraz nie wymieniają grup podatników, którzy z takiego jednorazowego odpisu mogą skorzystać. Prowadzi to do wniosku, że z tego rodzaju odpisu może skorzystać każdy podatnik PIT i CIT, zaś wysokość dokonanego przez niego odpisu jednorazowego jest nieograniczona.

Należy zwrócić uwagę na to, że decydując się na umożliwienie podatnikom dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabywanych przez nich do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, ustawodawca nie wskazał, kiedy podatnicy mogą najwcześniej dokonać takiego odpisu. Należy przyjąć, że powinny tu obowiązywać takie same terminy, jakie przewidziano dla dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 22k ust. 7 updof i art. 16k ust. 7 updop.

To oznacza, że podatnik, który nabył taki środek trwały, może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

PRZYKŁAD

Podatnik nabył na początku kwietnia 2020 r. maszynę do produkcji gogli dla personelu medycznego. Koszt zakupu maszyny to 120 000 zł netto. Podatnik odliczył VAT od tego zakupu. Maszynę wprowadził do ewidencji środków trwałych w kwietniu 2020 r. Podatnik był uprawniony do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od tej maszyny w kwocie 120 000 zł już w kwietniu 2020 r.

Artykuł pochodzi z publikacji: Przedsiębiorca w kryzysie >>

INFORLEX Twój Biznes KORONAWIRUS i tarcza antykryzysowa

Już w sprzedaży!

Kompleksowa baza wiedzy dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do stosowania nowych przepisów tzn. tarczy antykryzysowej. Doradzamy, odpowiadamy na pytania, interpretujemy przepisy. Wyjaśniamy, jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej, jak prawidłowo wypełniać i składać wnioski o pomoc, kto i na jakich zasadach może korzystać ze zwolnień ze składek ZUS. Teraz dwa dostępy w cenie jednego! Pracuj z domu! Dziel się dostępem ze współpracownikami.

Kup już za: 98.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK