do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 04.12.2017
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Ulga na złe długi w podatkach dochodowych to zły pomysł?

Związek Rzemiosła Polskiego przekazał Jadwidze Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju opinię dotyczącą projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

Zdaniem Związku zaproponowane rozwiązanie polegające na kasowym rozliczeniu kosztów (przychodów) w podatkach dochodowych, w przypadku kiedy dłużnik nie ureguluje płatności w terminie 120 dni - nie wpisuje się w zasadniczy cel ustawy, jakim jest redukcja obowiązków administracyjnych. Jak pokazały doświadczenia poprzednich lat rozwiązanie to w żaden sposób nie wpłynęło na likwidację zatorów płatniczych.

ZRP jest przeciwny przenoszeniu rozwiązań, tzw. ulgi na złe długi obowiązującej na gruncie ustawy o VAT do przepisów ustaw o podatku dochodowym (PIT i CIT). Taka zmiana może spowodować znaczne obciążenia biurokratyczne u podatników, których nie dotyczy obowiązek monitorowania płatności w oparciu o przepisy ustawy o VAT. Na podstawie projektowanych przepisów zostaną oni objęci tym uciążliwym, szczególnie w uproszczonej księgowości - obowiązkiem. Ponadto ZRP uważa, że o ile w VAT  ulga na złe długi wiąże się z realnym zwrotem do przedsiębiorcy nadpłaconego podatku, o tyle ta sama korekta w podatkach dochodowych może być iluzoryczna i nigdy może nie zostać skonsumowana przez podatnika.

W sytuacji, kiedy korekta będzie dotyczyła roku poprzedniego, za który podatek został już zapłacony, to „nadpłata” powstała w wyniku uregulowania należności może nie zostać odzyskana, jeśli nie będzie dochodu (będzie strata) w bieżącym okresie rozliczeniowym. A najczęściej powodem nieterminowego regulowania zobowiązań przedsiębiorcy -  są niezapłacone jemu wierzytelności. W takiej sytuacji beneficjentem wprowadzenia takiego rozwiązania będzie wyłącznie budżet państwa. 

Źródło: Związek Rzemiosła Polskiego

Czytaj także:

"ZMIANY 2018. Ulga na złe długi w podatkach dochodowych - nowe uprawnienia sprzedawców i obowiązki nabywców" >>

Instrukcje księgowego. 65 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”.

Kup już za: 83.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK