Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy
Określenie momentu potrącalności kosztów uzyskania przychodów z tytułu Prowizji oraz zakwalifikowania tych kosztów do odpowiedniego źródła przychodów.
W związku ze znacznym opóźnieniem w zapłacie przez kontrahenta należności za wykonaną usługę spółka postanowiła skorzystać z możliwości, jakie daje ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych i obciążyć tego kontrahenta rekompensatą za koszty odzyskiwania należności. Jak taką rekompensatę ująć w księgach rachunkowych spółki (wierzyciela)? Czy i kiedy podatkowo będzie
Czy w świetle przedstawionego opisu stanu faktycznego, Koszty Obszaru Detalicznego oraz Koszty Działu IT stanowią koszty uzyskania przychodów o charakterze wspólnym dla obu źródeł przychodów Wnioskodawcy (zarówno przychodów z zysków kapitałowych jak i przychodów z innych źródeł przychodów), a tym samym powinny podlegać przypisaniu do każdego ze źródeł na podstawie art. 15 ust. 2-2b ustawy o CIT?
Czy Wnioskodawca swoje przychody, wymienione w opisie stanu faktycznego, powinien klasyfikować jako przychody z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.
1. Czy przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatki, ponoszone przez Spółkę na zakup usług dotyczących projektów związanych z (…) będą stanowić koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych, rozpoznawany w momencie jego poniesienia; 2. Czy przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatki, ponoszone przez Spółkę na zakup usług dotyczących
Przychody z tytułu opłat za udostępnianie (...) gamingowej i określenie momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem (...).
Czy zawarcie umowy pożyczki Akcji i przeniesienie własności Akcji na Pożyczkobiorcę będzie powodowało powstanie po stronie Pożyczkodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? Czy wynagrodzenie przysługujące Pożyczkodawcy z tytułu zawartej umowy pożyczki Akcji stanowi dla Pożyczkodawcy przychód z zysków kapitałowych?
czy w świetle art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. b updop, przychody osiągane przez Spółkę z transakcji zabezpieczającej ukierunkowanej na zabezpieczenie ryzyka stopy procentowej kredytu zaciągniętego na budowę hali służącej działalności operacyjnej, po okresie oddania jej do użytkowania, należy kwalifikować jako przychody ze źródła innego niż zyski kapitałowe (tj. przychody z działalności operacyjnej)
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) opublikowało kolejne odpowiedzi na pytania firm dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego w czasie trwania epidemii i ewidencji w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych, które wynikają ze skorzystania przez jednostki z rozwiązań przewidzianych w pakiecie tarczy antykryzysowej i finansowej.
czy Koszty Transakcyjne i Koszty Finansowania związane z Transakcjami powinny być alokowane przez Spółkę w całości do źródeł przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, -w przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy Koszty Transakcyjne i Koszty Finansowania związane z Transakcjami powinny być w części alokowane przez Spółkę do źródła przychodów z zysków kapitałowych w oparciu o
Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, którzy dokonują darowizn towarów na cele charytatywne. Tego rodzaju działalność nabiera rozpędu zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. W raporcie przedstawiamy, jakie skutki w podatku dochodowym oraz VAT wywołuje dokonanie darowizny towarów na cele charytatywne oraz jej otrzymanie, jak ją dokumentować i ewidencjonować w księgach rachunkowych.
W spółkach kapitałowych, tj. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółce akcyjnej, prawo do dywidendy stanowi jedno z podstawowych praw majątkowych wspólnika (akcjonariusza). W praktyce obrotu gospodarczego najpopularniejszą formą wypłaty dywidendy jest świadczenie pieniężne. Dozwolona jest jednak także wypłata dywidendy w naturze, np. w formie rzeczy oznaczonych co do gatunku lub w towarze