Interpretacja
17.07.2024 Podatki

Obowiązek informacyjny po stronie banku w związku z przedawnieniem roszczenia.

Interpretacja
15.03.2024 Podatki

Ujawnienie dodatkowego składnika majątkowego po upływie terminu przedawnienia prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego, nie powoduje ponownego powstania obowiązku podatkowego.

Artykuł aktualny
08.01.2024 Podatki

Wniesienie do sądu administracyjnego skargi na decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty zawiesza bieg przedawnienia na czas trwania postępowania sądowego. Dzięki temu długi czas trwania postępowania sądowego nie zabierze podatnikowi szansy na zwrot nadpłaty – wyrok NSA z 4 lipca 2023 r., sygn. akt III FSK 1240/22.

Interpretacja
30.08.2023 Podatki

Czy Wnioskodawczyni jako jedyny spadkobierca po śmierci cioci powinna zgłosić i dokonać zapłaty podatku od spadku od części działki nabytej drogą zasiedzenia przez zmarłego męża cioci na mocy postanowienia Sądu z 2023 r.?

Interpretacja
20.02.2023 Podatki

Ujawnienie dodatkowego składnika majątkowego po upływie terminu przedawnienia prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego, nie powoduje ponownego powstania obowiązku podatkowego

Artykuł
08.05.2019 Podatki

Jeżeli podatnik ustanowił pełnomocnika, to zawiadomienie o zawieszeniu biegu przedawnienia (art. 70c op) należy doręczać pełnomocnikowi. Taki tryb doręczenia obowiązuje także wtedy, gdy zawiadomienia tego dokonuje organ podatkowy, przed którym nie toczy się żadne postępowanie z udziałem pełnomocnika. Doręczenie zawiadomienia podatnikowi z pominięciem pełnomocnika powoduje, że bieg przedawnienia nie

Artykuł
11.05.2017 Podatki

Organ podatkowy może wydać postanowienie o nałożeniu kary porządkowej nawet po przedawnieniu zobowiązania podatkowego. Ma na to 3 lata. Kolejne 5 lat ma na egzekucję nałożonej kary. Podatnicy nie mogą więc uchylać się od składania wyjaśnień i przedstawiania dokumentów na wezwanie organu podatkowego. Za brak wykonania tych obowiązków organ może ich ukarać nawet wówczas, gdy zobowiązanie podatkowe uległo

Porada
02.12.2016 Ubezpieczenia

ZUS będzie miał obowiązek wydać decyzję nakazującą zwrot nienależnie pobranego świadczenia w terminie najpóźniej 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który świadczenie to przysługiwało. Taką zmianę przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Do tej pory przepisy ustawy systemowej nie określały tego terminu. Tym samym ZUS w zasadzie ma prawo do bezterminowego dochodzenia nienależnych

Porada
29.05.2014 Kadry i płace

Przejęliśmy zakład pracy w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Czy w związku z takim przejęciem będziemy mogli kontynuować okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za jedną z pracownic, która wróciła do pracy po urlopie rodzicielskim?

Artykuł
29.05.2014 Podatki Ubezpieczenia

Płatnik posiadający nadpłatę składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz FP i FGŚP może wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaconych składek. Jeżeli jednak termin zwrotu nienależnie opłaconych składek ulegnie przedawnieniu, nadpłata zostanie z urzędu zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek.

Interpretacja
28.05.2014 Podatki

1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, w przypadku wierzytelności głównej zabezpieczonej poręczeniem, hipoteką (w tym na nieruchomości osoby trzeciej), zastawem lub wekslem, odpisanie takiej wierzytelności jako nieściągalnej zgodnie z art.16 ust.1 pkt 25 lit.b UPDOP i zaliczenie jej do kosztów uzyskania przychodów nastąpić może dopiero w przypadku udokumentowania nieściągalności

Interpretacja
22.07.2013 Podatki

Czy w sytuacji, gdy Bank będzie utrzymywał odpis aktualizujący Wierzytelność, w stosunku do której upłynął termin przedawnienia, a ponadto spełnione zostaną warunki, o których mowa w art. 16 ust. 2a pkt 2 updop, wysokość tego odpisu będzie mogła stanowić element kalkulacyjny różnicy o której mowa w art. 15 ust 1h pkt 2 updop w przypadku zbycia Wierzytelności do funduszu sekurytyzacyinego?

Porada
29.12.2012 Ubezpieczenia

Korzystne dla strony orzeczenie w procesie o podleganie ubezpieczeniom społecznym nie ma wpływu na bieg przedawnienia prawa do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Bez znaczenia jest fakt, że zasiłek nie został uprzednio przyznany wskutek podważonej sądownie decyzji ZUS, odmawiającej tytułu do ubezpieczenia i zasiłku (wyrok Sądu Najwyższego z 6 grudnia 2012 r., I UK 324/12).

Porada
29.10.2012 Podatki

Minister Finansów nakazał podległym mu urzędom, aby zawiadamiały podatników o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego oraz o rozpoczęciu bądź dalszym biegu terminu przedawnienia. Jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że podatnik powinien zostać powiadomiony o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia. Niestety, MF potraktował stanowisko Trybunału bardzo

Interpretacja
02.07.2012 Podatki

Wnioskodawca nie może dokonać obniżenia zapłaconego podatku należnego VAT od transakcji sprzedaży z Faktury wystawionej w 2001r., która to transakcja została wyrokiem Sądu unieważniona, albowiem podatek należny z tej faktury jest związany ze zobowiązaniem podatkowym, które na skutek upływu czasu uległo już przedawnieniu.

Porada
12.05.2012 Ubezpieczenia

Pięcioletni termin przedawnienia roszczeń ubezpieczonego z tytułu nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, w sytuacji gdy roszczenia ZUS względem płatnika składek przedawniają się po upływie 10 lat, jest niezgodny z Konstytucją - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 kwietnia 2012 r. (sygn. P 41/11).

Porada
22.11.2011 Ubezpieczenia

Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS?

Artykuł
17.08.2011 Podatki

Możliwość korekty złożonej deklaracji jest ograniczona czasowo. Termin przedawnienia liczy się od momentu złożenia deklaracji pierwotnej, a nie jej korekty - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 lipca 2011 r. (sygn. akt II FSK 391/10).

Artykuł

Gdy majątek płatnika składek będącego spółką kapitałową (akcyjną lub z ograniczoną odpowiedzialnością) nie wystarcza na pokrycie należności składkowych, ZUS może pociągnąć do odpowiedzialności członków jej zarządu. Członek zarządu może zostać zobowiązany do uregulowania nie tylko nieopłaconych składek (w części lub w całości), ale również odsetek i kosztów postępowania egzekucyjnego. Z takiej odpowiedzialności

Artykuł

Do niedawna ZUS odmawiał zwrotu nadpłaconych należności z tytułu składek za okres wcześniejszy niż 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 maja 2010 r. (sygn. akt P 29/08) o zwrot tych składek można się starać za okres wcześniejszych 10 lat. Nie każdy przedsiębiorca, który wpłacił zawyżone składki, ma jednak możliwość uzyskania ich zwrotu od ZUS.

Interpretacja
23.04.2007 Podatki

Czy posiadane zeznania podatkowe dotyczące rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych i rachunki remontowe, z okresu 1993-2000 nadal należy przechowywać, czy też można je zniszczyć?

Interpretacja
11.07.2006 Podatki

Czy możliwe jest dokonanie korekty zeznań podatkowych za lata 1992-1995 i stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy w deklaracji podatkowej wykazano zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej.

Poprzednia Następna