Artykuł aktualny
16.02.2024 Kadry i płace

Pracownicy i zleceniobiorcy w związku z wykonywaną pracą muszą czasami odbywać podróże służbowe. Z ich tytułu mają prawo do określonych należności, które mają im zrekompensować wyższe wydatki wynikające z konieczności wykonywania pracy i utrzymywania się na wyjeździe. Niestety w praktyce zarówno interpretowanie okoliczności, w których te należności przysługują, jak i wyliczanie ich wysokości przysparza

Interpretacja
30.12.2014 Podatki

Czy wypłacone diety z tytułu podróży krajowej bądź zagranicznej na zasadach określonych w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym będą zwolnione z opodatkowania?

Interpretacja
30.12.2014 Podatki

Czy wypłacana dieta będzie zwolniona z opodatkowania w przypadku, gdy wielkość wypłacanej diety będzie na podstawie umowy oraz OWU różnicowana w zależności od indywidualnych ustaleń Spółki ze Zleceniobiorcami ale nigdy nie przekroczy kwoty wynikającej z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących

Interpretacja
30.12.2014 Podatki

Czy wypłacane ryczałty za nocleg na zasadach określonych w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, będą zwolnione z opodatkowania?

Interpretacja
15.12.2014 Podatki

Czy do zwrotu kosztów podróży służbowej radnego zarówno krajowej jak i zagranicznej ma zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych określone w art 21 ust 1 pkt 16 lit. b) w związku z art. 21 ust. 1a pkt 13 (winno być art. 21 ust. 13) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.)?

Interpretacja
22.11.2010 Podatki

Czy koszt niewykorzystanego z powodu odwołania przez kontrahenta spotkania z pracownikiem spółki, a co za tym idzie odwołania podróży służbowej pracownika, biletu lotniczego stanowi dla wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów?

Interpretacja
03.04.2009 Podatki

Czy kwoty zwracane pracownikom, na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów, za przejazd środkami komunikacji publicznej w podróży służbowej na obszarze kraju, w wysokości ceny biletu PKP lub PKS, w przypadku ich braku, będą kosztem uzyskania przychodu dla Spółki, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja
28.01.2009 Podatki

Czy kwoty zwracane pracownikom, na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów, za przejazd środkami komunikacji publicznej w podróży służbowej na obszarze kraju, w wysokości ceny biletu PKP lub PKS w przypadku jego braku, będą kosztem uzyskania przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja
10.08.2007 Podatki

dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z podróżami służbowymi pracowników - na podstawie art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Interpretacja
31.08.2006 Podatki

Czy podlegają opodatkowaniu diety osób wchodzących w skład organów Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, które nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, ani nie są zatrudnione w innej formie, lecz wykonują czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich ?

Interpretacja
11.07.2006 Podatki

Czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług kierowcy przysługuje prawo zaliczania diet, ryczałtów, kosztów wyżywienia i noclegów w koszty uzyskania przychodu oraz czym należy powyższe wydatki udokumentować?

Interpretacja
02.03.2006 Podatki

Czy wypłacane pracownikom diety z tyt podróży służbowej krajowej i zagranicznej są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych i czy stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy?

Interpretacja
27.02.2006 Podatki

Czy podróż z siedziby Spółki w kraju do siedziby kontrahenta np. w Niemczech jest w całości podróżą zagraniczną czy też do momentu przekroczenia granicy jest podróżą krajową?

Interpretacja
20.09.2005 Podatki

"Czy konieczne jest przedstawienie biletów przez pracowników za przejazdy w czasie podróży służbowej w celu dokonania zwrotu kosztów przez pracodawcę, korzystającego ze zwolnienia wymienionego w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych"?

Interpretacja
26.08.2005 Podatki

Czy opodatkowaniu PDOF podlegają przychody z tytułu zwrotu kosztów dojazdu na posiedzenia Komisji X przyznane na podstawie zarządzenia X?

Interpretacja
28.07.2005 Podatki

Czy pracownik ma obowiązek udokumentować fakt poniesionych wydatków przejazdu z miejscowości rozpoczęcia podróży do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem w formie biletów lub faktury?

Interpretacja
31.05.2005 Podatki

Czy zwrot kosztów używania pojazdu stanowiącego własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy stanowi dochód dla tego pracownika objęty podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja
23.05.2005 Podatki

Czy pracodawca ma obowiązek naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od sfinansowanego wyżywienia pracownika od kwoty przewyższającej wysokość należnej diety z tytułu podróży służbowej ?

Interpretacja
21.03.2005 Podatki

Czy należności wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju (diety i ryczałty za noclegi) są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

Interpretacja
29.12.2004 Podatki

1. Czy wykonywanie przez zatrudnionych przez was kierowców samochodów ciężarowych (potocznie nazywanych tirami) zadania służbowego poza stałym miejscem pracy wynikającym z zawartej umowy jest podróżą służbową?2. Czy w związku z tym kierowcom przysługuje dieta na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania w czasie podróży służbowej poza granice RP?3. Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu

Interpretacja
17.12.2004 Podatki

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie: 1) czy w świetle przepisów art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) zwrot pracownikowi Firmy wykorzystującemu w podróży służbowej samochód niebędący własnością pracodawcy, równowartość kosztów związanych z opłaceniem przejazdów autostradą, parkingiem czy postojem w strefie