Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne a odprawa pieniężna dla członków zarządu.
Obowiązki płatnika związane z pobraniem 70% zryczałtowanego podatku od wypłacanej odprawy.
Opodatkowanie odprawy związanej z rozwiązaniem umowy o pracę zryczałtowanym 70% podatkiem.
Obowiązki płatnika z związku z wypłatą odpraw/odszkodowań, bądź które zostaną wypłacone na rzecz pracowników, którzy rozwiązali bądź rozwiążą umowę o pracę w trybie porozumienia stron na podstawie regulaminu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku wypłatą świadczenia tj. odprawy emerytalnej.
Obowiązki płatnika związane z pobraniem 70% zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych świadczeń.
Możliwość zakwalifikowania w zeznaniu rocznym PIT-37 odprawy emerytalnej, jako przychodu do którego stosuje się zwolnienie od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe otrzymania rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy o pracę.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne a dobrowolna odprawa pieniężna dla pracownika w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
Odprawa pieniężna wypłacana w związku z rozwiązaniem stosunku pracy a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Nasza firma rozstała się z pracownikiem i zawarła z nim porozumienie, na mocy którego wypłaciła mu kwotę 10 000 zł tytułem rekompensaty. Pracownik zrzekł się wszelkich roszczeń z tytułu zatrudnienia, tj. zaległego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy taka rekompensata będzie oskładkowana, jeśli nie ma bezpośredniego związku z ustaniem zatrudnienia?
Obowiązki płatnika w związku z możliwością zastosowania „ulgi dla pracujących seniorów”.
Obowiązki płatnika w związku z możliwością zastosowania „ulgi dla pracujących seniorów”.
Interpretacja indywidualna dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi dla pracujących seniorów.
Likwidacja stanowiska pracy może uzasadniać rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę. Taka przyczyna zakończenia stosunku pracy jest kwalifikowana jako leżąca po stronie pracodawcy, co wiąże się z koniecznością wypłaty odprawy zwalnianemu na tej podstawie pracownikowi. Przeprowadzenie likwidacji stanowiska pracy nie może mieć cech czynności pozornej, ponieważ fikcyjna likwidacja może skutkować przywróceniem
Odprawy pracownicze wypłacane na podstawie układu zbiorowego pracy nie korzystają ze zwolnienia z PIT - wyrok NSA z 2 kwietnia 2019 r., sygn. akt II FSK 881/17.