Porada
02.07.2018

Od 1 lipca 2015 r. wykonawca, składając ofertę, powinien poinformować zamawiającego, czy wybór oferty będzie prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku już zawartych umów zamawiający będzie mógł żądać od wykonawców informacji o odwrotnym obciążeniu i będzie mógł obniżać kwoty wynagrodzenia o VAT.

Artykuł
27.06.2018

Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 2-17.12.2010 r.

Artykuł
27.06.2018

Od 28 lipca 2016 r. obowiązuje zasadnicza część gruntownej nowelizacji Prawa zamówień publicznych (dalej: PZP). Znowelizowanych zostało prawie 200 przepisów. Aby umożliwić naszym Czytelnikom dogodne zapoznanie się ze zmianami i ich konsekwencjami, przedstawiamy je w tabeli.

Porada
27.06.2018 Podatki

W praktyce zdarza się zatrzymanie wadium przez zamawiającego, np. z powodu niedostarczenia pełnej dokumentacji przez ubiegającego się o zamówienie publiczne. W takim przypadku firma nie jest upoważniona do zaliczenia wadium do kosztów uzyskania przychodów. Także gdy podatnik, mimo wygranego przetargu, wycofa się z umowy, utracone wadium nie będzie kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust

Porada
27.06.2018 Ubezpieczenia

Od 28 sierpnia 2015 r. obowiązują przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli m.in. szybciej rozwiązać długoterminowe umowy o zamówienia publiczne z powodu wzrostu obciążeń składkowych. Ma to znaczenie dla tych firm, które nie uwzględniły w swoich kosztorysach zmian w zakresie oskładkowania umów zlecenia. Nowe zasady opłacania składek za zleceniobiorców od 1 stycznia 2016 r. znacząco podwyższą

Interpretacja
08.11.2013 Podatki

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy wykonywaniu usług związanych z wykoszeniem i wygrabieniem porostów ze skarp cieków, ścinaniem krzaków ze skarp, ręcznym i mechanicznym odmuleniem dna cieków oraz rozplantowaniem urobku po mechanicznym odmuleniu? PKWiU 81.30.10.0.?

Porada

Spółka w ramach prowadzonej działalności przystąpiła do przetargu na budowę budynku magazynowego. Zwycięzca przetargu miał zbudować specjalistyczny magazyn, a następnie oddać go w leasing zamawiającemu na okres 15 lat. Tak skonstruowane zamówienie wymagało, aby zwycięzca przetargu z własnych bądź pozyskanych na rynku środków sfinansował budowę przedmiotu zamówienia. Zainwestowane w ten sposób kwoty

Interpretacja
02.12.2011 Podatki

Czy koszty postępowania orzeczone przez Krajową Izbę Odwoławczą Spółka powinna uwzględniać w wartości początkowej środków trwałych czy zaliczać je wprost do kosztów uzyskania przychodów?

Interpretacja
30.08.2011 Podatki

Możliwość zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja
30.08.2011 Podatki

Możliwość zaliczenia kary umownej do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Porada
02.04.2011 Podatki

Z ustawy - Prawo zamówień publicznych wynika, że ilekroć w tej ustawie jest mowa o cenie, to należy przez to rozumieć cenę w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o cenach. Jak w takim razie ocenić sytuację, w której wykonawca wygrał przetarg w trybie zamówień publicznych, ale w zawartej umowie ma określoną cenę netto, stawkę VAT i cenę brutto? Umowy zawarte w trybie zamówień publicznych to umowy cywilnoprawne

Interpretacja
04.10.2010 Podatki

Czy wydatki związane z SIWZ oraz pomoc i doradztwo podczas prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia należy zaliczyć do kosztów podatkowych związanych z zarządzaniem Spółką w roku ich poniesienia?

Interpretacja
23.10.2006 Podatki

Czy kwotę utraconego wadium Spółka moze zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdy pomimo wygrania przez nią przetargu nie doszło do zawarcia umowy z zamawiającym, a podpisanie umowy przyniosłoby Spółce znacznie większe straty?

Interpretacja
27.07.2006 Podatki

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawów, którzy uważają, iż wynagrodzenia za wykonywane czynności arbitra i obserwatora z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, według stanu prawnego obowiązującego w okresie pełnienia przez Nich tych funkcji, wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości nie przekraczającej miesięcznie 2.280 zł.

Interpretacja
24.11.2005 Podatki

Jeżeli kontrahent nie odbierze specyfikacji przetargowej wysłanej za zaliczeniem pocztowym można anulować fakturę wystawioną i dostarczoną kontrahentowi?.

Interpretacja
14.07.2005 Podatki

Czy odpłatne wydanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?