Wynagrodzenie
Porada
28.11.2003 Kadry i płace

Z pracownikiem rozwiązaliśmy umowę o pracę w połowie miesiąca. Jak obliczyć mu urlop proporcjonalny, biorąc pod uwagę, że przepracował tylko część miesiąca, a jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop?

Porada
12.04.2004 Podatki

Czy wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub z tytułu umowy zlecenia wypłacone ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz środków Skarbu Państwa korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Porada
28.06.2004 Ubezpieczenia

Z pracownikiem zatrudnionym od 4 marca 2003 r. rozwiązaliśmy stosunek pracy 7 grudnia 2003 r. Wyrokiem sądu, który uprawomocnił się 7 marca 2004 r., został on przywrócony do pracy, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenie za dwa miesiące. Gotowość podjęcia pracy zgłosił 12 marca 2004 r. Czy w okresie pozostawania bez pracy podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu? Jakich formalności

Porada
13.01.2005 Podatki

Wypłacamy naszym pracownikom wynagrodzenie za dany miesiąc najpóźniej ostatniego dnia miesiąca, czyli wynagrodzenie za grudzień płacimy w grudniu. Wynagrodzenie brutto zaliczamy w koszty uzyskania przychodu grudnia 2004 r., natomiast składki ZUS płacone przez pracodawcę zaliczamy w koszty uzyskania przychodu 15 stycznia (w momencie zapłaty ZUS za grudzień). Czy postępujemy prawidłowo?

Porada
13.01.2005 Podatki Kadry i płace

Polski student pracuje w Wielkiej Brytanii. Otrzymał wynagrodzenie w wysokości 2000 funtów i zapłacił tam podatek w wysokości 400 GBP. Student nie uzyskuje dochodów na terenie Polski. Czy jest możliwość odzyskania w Polsce zapłaconego w Wielkiej Brytanii podatku od wynagrodzeń?

Artykuł
13.01.2005 Podatki

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączyła możliwość zaliczania metodą memoriałową do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń pracowników dotyczących określonego roku podatkowego. Przedstawiamy konsekwencje tej zmiany na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

Porada
29.01.2005 Kadry i płace

Jesteśmy zakładem pracy prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania środków farmaceutycznych. Chcielibyśmy w najbliższym czasie wprowadzić system przerywanego czasu pracy. Czy musimy uzyskać w tym celu zgodę działającej u nas zakładowej organizacji związkowej? Dodam, że istnieje u nas zakładowy układ zbiorowy pracy.

Porada

Jednemu z pracowników, który nie spłacił kredytu, potrącam z wynagrodzenia należność banku. Czy określając wysokość wynagrodzenia powinienem uwzględnić również otrzymywany przez niego dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych?

Porada
26.02.2005 Kadry i płace

Jak mam obliczyć należny dodatek za nadgodziny osoby, która przepracowała w danym miesiącu 15 godzin „ponad normę”, z czego 6 godzin przypadło na porę nocną (w tym 3 w niedziele)? Pracownik ten zarabia 1000 zł stałej podstawy, otrzymuje dodatek funkcyjny 200 zł oraz premię uznaniową w wysokości od 400 do 800 zł?

Porada
29.03.2005 Podatki

Jak należy ująć w pkpir refundację wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych z PFRON? Czy jest to przychód do opodatkowania?

Porada
13.04.2005 Podatki

Czy środki otrzymane na refundację wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, które księgujemy na koncie „pozostałe przychody operacyjne”, należy w deklaracji CIT-2 odjąć od przychodów i kosztów ich uzyskania?

Porada
13.04.2005 Podatki

Czy wynagrodzenie i składki ZUS żony wspólnika spółki cywilnej są kosztem uzyskania przychodu dla innych wspólników? Jeśli tak, to w jakiej proporcji?

Porada
13.04.2005 Podatki

Chcemy zatrudnić obywatela czeskiego na umowę o pracę. Pracownik ten będzie pozyskiwał dla nas kontrahentów z terenu Czech i Słowacji. Jego praca będzie wykonywana poza granicami Polski. Pracownik nie będzie przebywał w Polsce 183 dni w roku. Firma nie posiada żadnych oddziałów na terenie Czech i Słowacji. Gdzie powinien być płacony podatek dochodowy od jego wynagrodzenia?

Porada
13.04.2005 Podatki

Właściciele udziałów spółki z o.o., a jednocześnie wiceprezes i członkowie zarządu, podpisali umowy zlecenia na pełnienie swoich funkcji. Czy wypłacane wynagrodzenia stanowią koszt uzyskania spółki? Jak powinniśmy to rozliczyć? Czy podlega składkom ZUS i opodatkowaniu VAT?

Porada
13.04.2005 Ubezpieczenia

W kwietniu wypłaciłam prowizję należną za luty osobie, która była zatrudniona w moim zakładzie do końca marca 2005 r. Wypłata nastąpiła więc już po wyrejestrowaniu tej osoby z ubezpieczeń. Jaki kod tytułu ubezpieczeń mam wykazać w imiennym raporcie miesięcznym przekazywanym za tę osobę?

Porada
13.05.2005 Kadry i płace

Czy do podstawy wynagrodzenia za urlop należy wliczać dodatkowe wynagrodzenie prowizyjne uzależnione od wielkości sprzedaży?

Porada
22.03.2006 Kadry i płace

Jednemu z naszych pracowników, zatrudnionemu na stanowisku specjalisty ds. marketingu, chcemy powierzyć stanowisko kierownika działu marketingu na okres dłuższy niż 3 miesiące, tj. do czasu powrotu obecnej kierownik z urlopu macierzyńskiego. Wynagrodzenie w okresie zastępstwa kierownika działu będzie wyższe od dotychczasowego. W jaki sposób przekazać pracownikowi te obowiązki? Zaznaczę, że w tej chwili

Porada
22.04.2006 Ubezpieczenia

W spółce akcyjnej zatrudniamy pracownika będącego jednocześnie akcjonariuszem spółki, którego zarząd powołał i wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego jako prokurenta. Z tytułu pełnionej funkcji przyznano mu miesięczne wynagrodzenie. Czy od wynagrodzenia przyznanego prokurentowi spółka powinna opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne?

Porada
02.05.2006 Podatki

Czy w deklaracji VAT-7 należy wykazać otrzymane środki pieniężne z tytułu refundacji wynagrodzeń? Jeśli tak, to w jakiej pozycji?

Porada
17.02.2009 Kadry i płace

Od 1 marca br. planujemy podwyżkę wynagrodzeń dla wszystkich sprzątaczek zatrudnionych w naszym zakładzie. Jedna z pracownic nie zgodziła się na nią. Podwyżka wynagrodzenia spowoduje bowiem, że utraci ona świadczenie, które otrzymuje z pomocy społecznej. Czy zgoda pracownika na podwyżkę wynagrodzenia jest konieczna?

Porada
07.07.2009 Kadry i płace

Zawarliśmy z pracownicą sklepu umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny. Ustaliliśmy wynagrodzenie zasadnicze, ale pominęliśmy premię prowizyjną za utargi, którą przewiduje regulamin wynagradzania, ze względu na brak doświadczenia pracownicy. Ustaliliśmy ustnie, że jeżeli pracownica będzie dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków, to przedłużymy jej umowę i będzie również otrzymywała premię. Czy

Artykuł
22.09.2009 Kadry i płace

Dyżur to pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy, w wyznaczonym miejscu i czasie, w stałej gotowości do świadczenia pracy. Może on być pełniony w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu bądź poza zakładem pracy, niekoniecznie w domu.

Porada
07.10.2009 Obrót gospodarczy

Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?

Poprzednia Następna