W sytuacji gdy pracownika dotknęło nieszczęście i potrzebuje pomocy finansowej ze strony zatrudniającego, pracodawca może podjąć dobrowolną decyzję przyznania ze środków obrotowych tzw. zapomogi losowej. Pracodawca powinien jednak wiedzieć, że tylko w ściśle określonych przypadkach będzie ona zwolniona z opodatkowania i oskładkowania.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, których płatnikiem jest pracodawca lub zleceniodawca, należy rozliczać w zakresie składek i podatku według różnych zasad. Istotna jest przy tym metoda obniżania zaliczki na podatek o składkę zdrowotną. Obniżenia dokonuje się bowiem do wysokości podatku naliczonego od świadczenia, od którego należna była składka zdrowotna
Najczęstszą przyczyną powstania nadpłaty w składkach ZUS jest dokonanie zapłaty tych składek w wysokości wyższej od należnej, czyli przewyższającej kwotę zobowiązania, która wynika z dokumentu rozliczeniowego. Nadpłata w składkach ZUS może także powstać po złożeniu korekty rozliczenia. Nadpłaty składek ZUS są widoczne w księgach rachunkowych jako saldo po stronie Wn konta 220 „Rozrachunki publicznoprawne
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, może w sposób dowolny decydować o przeznaczeniu środków pieniężnych posiadanych na firmowym rachunku bankowym lub w kasie. Środki te są składnikiem jego majątku. Dlatego ważna jest prawidłowa ewidencja tych transakcji. W opracowaniu tym przedstawiamy główne tytuły rozliczeń z właścicielem, takie jak: rozliczanie składek ZUS
Możliwość odliczenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne zapłaconych we Włoszech
W oparciu o opisany we wniosku stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe i przywołane przepisy prawa w rozpatrywanej sprawie należy stwierdzić, że zapłacone do ZUS i zwrócone przez pracownika odsetki budżetowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zatrudniamy pracownika młodocianego na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Jest to dla tej osoby I rok nauki, a jej wynagrodzenie wynosi niewiele więcej niż koszty uzyskania przychodów (111,25 zł). Jaka w tej sytuacji będzie wysokość składki zdrowotnej i zaliczki na podatek?
Jak należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym środki przekazane podatnikowi przez pracodawcę zagranicznego na wykonanie przez niego obowiązków płatnika?
Czy w rozliczeniu rocznym PIT-36 Wnioskodawca może ująć składkę zdrowotną w wysokości 7,75% pomimo tego, że została ona zrefundowana ze środków unijnych?
Wnioskodawca nie będzie mógł odliczyć od podatku dochodowego obliczonego od dochodów osiągniętych w latach następnych kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w 2013 r., które nie zostały odliczone od podatku należnego za rok podatkowy 2013 zgodnie z treścią art. 27b ust. 2 ustawy.
Czy na podstawie art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby?
Koszty uzyskania przychodów opłacone przez płatnika zaległe składki ZUS za zleceniobiorcę
Koszty uzyskania przychodów opłacone przez płatnika zaległe składki ZUS za zleceniobiorcę
Czy opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne sfinansowane ze środków wsparcia pomostowego mogą być odliczone od podatku w rozliczeniach rocznych za lata 2011-2012?
Czy opłacone ze wsparcia pomostowego składki na ubezpieczenie społeczne Wnioskodawczyni może odliczyć od dochodu podlegającego opodatkowaniu bądź zaliczyć do koszów uzyskania przychodów firmy? Czy opłacone ze wsparcia pomostowego składki na ubezpieczenie zdrowotne Wnioskodawczyni może odliczyć od podatku?
Czy o opłaconą ze wsparcia pomostowego składkę zdrowotną ZUS można pomniejszyć należny podatek za lata 2011 i 2012?Czy w przypadku pomniejszenia należnego podatku za lata 2011 i 2012, o opłaconą ze wsparcia pomostowego składkę zdrowotną do ZUS należy dokonać doliczenia tych kwot w PIT-36 rocznych?
1) Czy nie dokonanie pomniejszenia podatku w PIT-11 za 2012 r. w związku z nadpłaconym podatkiem za 2010 r. (w kwocie 10 zł) jest prawidłowe?2) Czy nie dokonanie korekty informacji PIT-11 danego pracownika oraz PIT-4R złożonych za 2010 r. jest prawidłowe?3) Czy nie zaliczenie składek społecznych zwróconych przez pracownika dla pracodawcy do przychodu ze stosunku pracy i nie ujęcie tego przychodu w
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie obowiązków płatnika.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz w zakresie obowiązków płatnika.
skutki podatkowe uregulowania przez płatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne
Czy opłacona składka na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne sfinansowana ze środków wsparcia pomostowego może być odpowiednio zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (składka społeczna) oraz odliczona od podatku (składka zdrowotna) w 2010 r.?
W praktyce zdarza się, że osoby fizyczne korzystają przy prowadzeniu działalności gospodarczej z pomocy członków rodziny jako współpracowników. Prowadzenie działalności gospodarczej z pomocą członków rodziny wymaga prawidłowego rozliczenia podatków oraz składek opłacanych za te osoby. W opracowaniu przedstawiamy specyfikę rozliczeń podatkowych i składkowych związanych z taką współpracą. Opracowanie
Przychód z tytułu zapłaconej za byłego pracownika z własnych środków Spółki składki na ubezpieczenia społeczne w części, w której winny być sfinansowane przez podatnika stanowi przychód ze stosunku pracy.
1. Czy otrzymana dotacja jest zwolniona w całości z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a koszty kwalifikowane w związku z realizacją projektu nie stanowią kosztów uzyskania przychodu?2. Czy składki na ubezpieczenia społeczne sfinansowane omawianą dotacją (wsparciem pomostowym) Wnioskodawca będzie mógł odliczyć od dochodu?3. Czy składki na ubezpieczenie