Ustawa o rachunkowości nakazuje, by wszelkie nierozliczone na dzień bilansowy rozrachunki wyceniać na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (por. art. 30 ust. 1 pkt 1 uor). W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny bilansowej stosuje się średnie kursy NBP obowiązujące na 31
Podstawa opodatkowania usługi wymiany waluty obcej.
Czy na gruncie ustawy o CIT, na wysokość kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia uprzednio nabytych bądź objętych udziałów (akcji), a zatem również na wysokość osiągniętego z tego tytułu dochodu (poniesionej straty), nie będą miały wpływu różnice kursowe zrealizowane w związku z transakcją nabycia bądź objęcia tych udziałów (akcji)?
Czy na gruncie ustawy o CIT, na wysokość kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia uprzednio nabytych bądź objętych udziałów (akcji), a zatem również na wysokość osiągniętego z tego tytułu dochodu (poniesionej straty), nie mają wpływu różnice kursowe zrealizowane w związku z transakcją nabycia bądź objęcia tych udziałów (akcji)?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości.
moment rozliczenia faktury korygującej in plus i stosowany kurs przeliczenia waluty
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ciążących na Spółce obowiązków.
w zakresie ustalenia kursu waluty, który należy przyjąć do przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych
w zakresie ustalenia kursu waluty, który należy przyjąć do przeliczania kosztów poniesionych w walutach obcych
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie stosowania kursu do przeliczenia przychodów wyrażonych w walutach obcych.
Czy w zgodnie z obowiązującym stanem prawnym Spółka może dla celów podatkowych stosować do wyceny operacji na rachunku walutowym kurs kupna w przypadku otrzymania należności, a kurs historyczny do rozchodu waluty tytułem zapłaty zobowiązań?
Czy przy obliczaniu różnic kursowych zrealizowanych w wyniku otrzymania należności lub spłaty zobowiązań Wnioskodawca powinien posługiwać się kursami walut obcych faktycznie zastosowanymi przez bank obsługujący Wnioskodawcę, czy też powinien stosować kursy średnie ogłoszone przez Narodowy Bank Polski na ostatnie dni robocze poprzedzające wykonanie ww. operacji bankowych?
W związku z nowelizacją z dniem 1.01.2012 roku art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jaki kurs waluty powinien zostać zastosowany w sytuacjach przedstawionych w punktach 1-6 stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego na potrzeby ustalania podatkowych różnic kursowych przy wpływie waluty na konto walutowe i wypływie waluty z konta walutowego?
Czy w sytuacjach przedstawionych w punktach 6 stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dojdzie do powstania różnic kursowych, o których mowa w art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub innych różnic kursowych, które wpływają na przychody podatkowe lub koszty uzyskania przychodów?
Czy w przypadku operacji zamiany jednej waluty na drugą (np. USD na WER) Spółka dla celów ustalenia podatkowych różnic kursowych powinna stosować kurs średni NBP właściwy dla powyższych walut z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wymiany, tj. w przypadku zamiany USD na EUR Spółka powinna stosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego zamianę dla USD (USD
Czy w przypadku, gdy Spółka dokonuje wzajemnego potrącenia wierzytelności wyrażonych w walutach obcych dla celów ustalenia podatkowych różnic kursowych Spółka powinna stosować kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień kompensaty?
Czy w przypadku, gdy Spółka reguluje zobowiązania (w tym dotyczące kosztów kwalifikowanych dla wydatków inwestycyjnych objętych dotacją ze środków UE i krajowych funduszy celowych) na rzecz swoich kontrahentów z rachunków walutowych oraz otrzymuje zapłatę należności na rachunki walutowe, dla potrzeb rozpoznania podatkowych różnic kursowych od środków w walutach obcych Spółka powinna stosować kurs średni
Czy w związku ze zmianą przepisów od 01 stycznia 2012 r. w zakresie ustalania różnic kursowych, w wyżej opisanej sytuacji, Spółka powinna używać do wyceny operacji na rachunku walutowym oraz ustalania dotyczących tych operacji różnic kursowych (poza operacjami zakupu/sprzedaży waluty, dla których stosowane są kursy ustalone z bankiem) średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego
Jaki kurs waluty (z jakiego dnia) należy zastosować do przeliczenia kwoty podatku zapłaconego w Ugandzie na złote?(pytanie oznaczonego we wniosku jako nr 3 zdarzenie przyszłe)
1. Czy wstępną opłatę z tytułu zawartej umowy leasingowej należy zaliczyć w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia (opłaty), czy podzielić proporcjonalnie na czas za zawartej umowy (36 miesięcy). W 2010 zawarto już 14 umów leasingu, więc kwota wynikająca z pierwszych opłat jest znacząca. 2. Czy różnice kursowe wynikające z zapłaty kwoty podatku VAT wg faktury zakupu w EUR są kosztem
określenia kwoty netto za usługę transportową i podatku VAT w przypadku ustalenia przez strony transakcji wartości usługi w Euro oraz kursu, który strony ustaliły do przeliczenia stawki na walutę polską
Czy w przedstawionym stanie faktycznym powstające różnice w płatnościach będą stanowiły odpowiednio przychody i koszty podatkowe czy też będą to różnice neutralne podatkowo?