księgowanie
Interpretacja
12.12.2019 Podatki

Czy w związku ze zmianą ujęcia księgowego Spółka powinna dostosować ujęcie Kosztów Uruchomienia dla celów CIT do ujęcia księgowego (tzn. czy dla celów CIT powinna również kapitalizować Koszty Uruchomienia w wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym, a następnie rozpoznawać je poprzez odpisy amortyzacyjne)?

Interpretacja
03.12.2013 Podatki

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ujęcia w momencie sprzedaży towarów cen wynikających z dokonanych w międzyczasie przecen z jednoczesnym powiązaniem tych wartości z wartościami zaksięgowanymi na koncie Przecena magazynu (czyli odchyleniami cen zakupu księgowanymi na koncie Przecena magazynu).

Interpretacja
05.08.2013 Podatki

1. Czy Spółka, jako podmiot ustawowo zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej, prawidłowo nalicza podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości 23% od przekazywanych przez Zleceniodawcę na podstawie łączącej strony umowy cywilnoprawnej wpłat na zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym oraz należnej opłaty paliwowej (podkreślam, iż składniki daniny Skarbu Państwa nie wchodzą w skład

Interpretacja
22.05.2013 Podatki

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie uwzględnienia przy sprzedaży towarów cen wynikających z dokonanych w międzyczasie przecen z jednoczesnym powiązaniem tych wartości z wartościami zaksięgowanymi na koncie Przecena magazynu (tj. odchyleniami cen zakupu księgowanymi na koncie Przecena magazynu).

Interpretacja
11.03.2013 Podatki

Czy w przypadku świadczenia ww. usług rachunkowo-księgowych (bez doradztwa) przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Czy można na fakturze wykazywać usługi rachunkowo-księgowe i usługi dodatkowe świadczone w ramach kompleksowej usługi rachunkowo-księgowej?

Interpretacja
22.02.2013 Podatki

Sposób ujęcia w rachunku podatkowym (miesięcznie czy kwartalnie) kosztów kontroli i zarządzania, którymi obciąża Spółkę amerykański udziałowiec oraz kurs do przeliczenia na złote tych kosztów

Interpretacja
17.09.2012 Podatki

przyjmując za Spółką, iż przedstawione we wniosku wydatki stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, należy zgodzić się z Wnioskodawcą, iż datą poniesienia kosztu zgodnie z art. 15 ust 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest data ujęcia kosztu jako koszt rachunkowy. W odniesieniu do środków trwałych należy dodatkowo mieć na względzie przepis art. 16 h ustawy, w szczególności

Interpretacja
30.08.2012 Podatki

Czy koszty uzyskania przychodów o charakterze pośrednim, udokumentowane fakturami, które wpłynęły do Spółki po wstępnym zamknięciu ksiąg, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za dany rok, ujęte jako koszty bilansowe roku następnego, stanowią jednocześnie koszty podatkowe roku następnego?

Interpretacja
30.08.2012 Podatki

Czy koszty uzyskania przychodów o charakterze pośrednim, udokumentowane fakturami, które wpłynęły do Spółki przed wstępnym zamknięciem ksiąg za dany rok podatkowy, ujęte jako koszty bilansowe danego roku (WN) i zobowiązanie na koncie zespołu 2 (MA) na podstawie wewnętrznego dowodu księgowego polecenie księgowania są kosztami podatkowymi danego roku podatkowego

Interpretacja
17.03.2011 Podatki

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na studia oraz odsetek z tytułu pożyczek oraz kredytu na studia.

Interpretacja
02.12.2010 Podatki

Czy Spółka powinna uznać wartość nieściągalnych wierzytelności za koszt uzyskania przychodów roku podatkowego, w którym uprawomocniło się Postanowienie Sądu, tj. 2009r. czy też w roku odpisania wierzytelności jako nieściągalnej (dokonania stosownego księgowania), tj. w 2010r.?

Interpretacja
06.10.2009 Podatki

1. Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym wniesienie przez podatnika (osobę prawną) nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego (aport) do nowo zawiązanej spółki komandytowej, na pokrycie swojego wkładu z zastrzeżeniem, że wartość nieruchomości wnoszonej do nowo zawiązanej spółki komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) będzie wyższa od wartości księgowej tej nieruchomości i będzie

Interpretacja
10.03.2008 Podatki

Czy Spółka w trakcie roku podatkowego prawidłowo rozlicza pośrednie koszty uzyskania przychodów zaliczając określony wydatek do kosztów uzyskania przychodów danego miesiąca w sytuacji gdy faktura księgowana jest pod datą danego miesiąca, lecz jej fizyczne księgowanie następuje w następnym miesiącu?Czy Spółka prawidłowo rozlicza pośrednie koszty uzyskania przychodów na przełomie lat podatkowych w sytuacji

Interpretacja
12.05.2005 Podatki

Co oznaczają pojęcia "dzień zarachowania kosztu", "dzień poniesienia kosztu"? Jak określić średni kurs w przypadku otrzymania faktury kosztowej drogą elektroniczną? Jak określić dzień zarachowania kosztu w przypadku importu towarów, gdy Spółka otrzymuje JDA SAD oraz gdy towar został wydany z magazynu wcześniej niż Spółka otrzymała JDA SAD?

Interpretacja
10.05.2005 Podatki

Czy w przypadku braku otrzymania zapłaty w 2004 r. tytułem not wystawionych i zaksięgowanych w tym roku z tytułu poniesionych kosztów i strat na projekcie w wyniku wypowiedzenia warunków kontraktu, zakłócania i utrudniania realizacji robót powstanie przychód podatkowy w 2004 r., czy w roku otrzymania zapłaty?

Interpretacja
02.07.2004 Podatki

Jak powinna być zaksięgowana kwota zasądzona prawomocnym wyrokiem sądu i otrzymana przez Spółdzielnię tytułem naprawienia szkody ?