Członek rady nadzorczej prostej spółki akcyjnej sprawował funkcję przez cały czerwiec 2024 r. Od 1 lipca 2024 r. osoba ta została czasowo oddelegowana do pełnienia funkcji członka zarządu tej spółki (a funkcja członka rady nadzorczej została okresowo zawieszona). Pod koniec lipca br. otrzyma wynagrodzenie jednocześnie z obu tych tytułów (po 5000 zł brutto). Członek zarządu, a poprzednio rady nadzorczej
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
Wspólnicy spółki z o.o. (będący członkami zarządu) w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) świadczą na jej rzecz usługi. Są to usługi doradztwa, związane m.in. ze wsparciem sprzedaży oraz prowadzeniem działań marketingowych i administracyjnych. Nabycie przez spółkę tych usług ma na celu zwiększenie jej przychodów, co w efekcie ma przełożyć się na jej wyższe zyski.Otrzymujący
W 2022 r. opublikowano wiele ważnych orzeczeń w zakresie wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. Sądy zajmowały stanowiska m.in. w kwestiach wynagrodzenia: za nadgodziny dla kadry kierowniczej, za czas pozostawania bez pracy czy dla członka zarządu, a także skuteczności zrzeczenia się wynagrodzenia. Rozpatrywane były też zagadnienia dotyczące premii, nagród, odszkodowań i odpraw oraz prawa do 50% kosztów
Podstawa wynagradzania członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być różna i o tym może stanowić np. akt powołania, kontrakt cywilnoprawny czy umowa o pracę. Natomiast sama wysokość wynagrodzenia członka zarządu zasadniczo nie wynika z żadnych przepisów ogólnie obowiązujących. Jedyne ograniczenie w tym zakresie dotyczy spółek z udziałem samorządów i Skarbu Państwa. Wysokość wynagrodzenia
Od wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu pełniącemu tę funkcję na podstawie aktu powołania spółka z o.o. jako płatnik pobiera jedynie zaliczkę na podatek dochodowy. Nie ma natomiast obowiązku naliczania i opłacania składek ZUS. Wspomniane wynagrodzenie zalicza się do podatkowych kosztów uzyskania przychodu spółki.
Nieodpłatne pełnienie funkcji prezesa zarządu nie skutkuje po stronie spółki zależnej powstaniem przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń, jeśli pełniący tę funkcję uzyska w przyszłości świadczenie ekwiwalentne. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Jesteśmy spółką Skarbu Państwa. Zatrudniamy członków zarządu na podstawie umów o pracę. Czy w związku ze zmianami w zakresie wynagradzania takich osób, które obowiązują od 9 września 2016 r., trzeba im zmienić umowy o pracę na kontrakty menedżerskie? Co w sytuacji, gdy osoby zatrudnione na umowy o pracę podlegają ochronie przedemerytalnej?
W zakresie opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce kapitałowej z siedzibą na Malcie.
Podatek dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Czy wynagrodzenia wypłacane prezesowi, jedynemu członkowi zarządu jednoosobowej spółki z o.o., których wysokość ustalana jest na podstawie uchwał podejmowanych na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników, podlega zaliczeniu do kosztów podatkowych Spółki?
Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu (dyrektora) w spółce mającej siedzibę na terenie Libanu.
Czy wymienione w stanie faktycznym wydatki dotyczące należności związanych z podróżami Członków Zarządu stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu?
w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce brytyjskiej w sytuacji, w której Wnioskodawca będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Wielkiej Brytanii
Czy wydatki Wnioskodawcy związane z organizacją i obsługą powyższego Programu oraz wydatki związane z wypłatą uczestnikom Programu kwot z rozliczenia pieniężnego z tytułu nabycia i realizacji praw wynikających z Akcji Fantomowych, będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. 1992 Nr 21 poz. 86)?
Opodatkowanie dochodu uzyskanego z tytułu pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki niemieckiej.
Czy wydatki, które będą ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z przydzielaniem uczestnikom Akcji fantomowych i ostateczną realizacją Płatności fantomowych w ramach organizowanego Programu będą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm.)?
Czy wydatki Spółki ponoszone w związku z najmem Lokalu będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodu?
Czy wypłacane Członkom Zarządu przez Spółkę diety lub zwrot kosztów z tytułu Delegacji będą stanowiły dla Spółki koszty uzyskania przychodu?