Interpretacja
12.12.2023 Podatki

Obowiązki podatkowe, jakie ciążą na wnioskodawcy w związku z opłacaniem za uczestników kosztów szkoleń zawodowych, studiów podyplomowych oraz pakietu prozdrowotnego w ramach projektu pilotażowego.

Porada aktualna
06.03.2023 Kadry i płace

Zamierzamy skierować naszego pracownika na studia podyplomowe, których kierunek jest zgodny z zakresem jego obowiązków służbowych. W związku z tym mamy zamiar pokryć czesne oraz koszty przejazdów do i z uczelni. Czy świadczenia te będą stanowić przychód pracownika, od którego powinniśmy naliczać składki ZUS i zaliczki podatkowe? Czy mamy obowiązek udzielić temu pracownikowi urlopu szkoleniowego, biorąc

Interpretacja
21.07.2022 Podatki

Obowiązki płatnika w związku ze zwolnieniem słuchacza z opłat za studia podyplomowe.

Interpretacja
24.02.2021 Podatki

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegające na prowadzeniu wykładów, ćwiczeń oraz seminariów - nie są wykonywane na warunkach określonych art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29 oraz art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE w związku z czym nie korzystają ze zwolnienia.

Artykuł

Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W tym zakresie podmiot zatrudniający podejmuje swobodną decyzję i nie jest związany wnioskiem pracownika. Jeżeli jednak pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zagwarantować mu możliwość skorzystania z dodatkowych uprawnień urlopowych

Interpretacja
18.01.2019 Podatki

W zakresie obowiązków płatnika w związku ze sfinansowaniem kosztów kursów, szkoleń, studiów podyplomowych, konferencji, seminariów oraz ubezpieczenia Zarządzającym w ramach umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania.

Interpretacja
24.10.2017 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy VAT.

Interpretacja
06.10.2014 Podatki

zwolnienie z opodatkowania usługi szkoleniowej finansowanej w całości ze środków publicznych

Interpretacja
06.03.2013 Podatki

Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w ramach realizowanych studiów podyplomowych na zasadach opisanej w przedmiotowym wniosku współpracy.

Interpretacja
09.05.2012 Podatki

W rozpatrywanym przypadku wydatki związane z uiszczeniem opłaty za studia podyplomowe winny być zaewidencjonowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia. Zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 (prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów

Interpretacja
05.04.2012 Podatki

zastosowanie zwolnienia od podatku dla usług świadczonych w ramach studiów podyplomowych na kierunku rachunkowości

Interpretacja
05.04.2012 Podatki

zastosowanie zwolnienia od podatku dla usług świadczonych w ramach studiów podyplomowych z zakresu prawa medycznego adresowanego do radców prawnych, prawników.

Interpretacja
08.03.2012 Podatki

Z uwagi, iż szkolenia finansowane są w całości ze środków publicznych, gdyż takimi są przychody państwowych uczelni wyższych, usługa prowadzenia zajęć (warsztatów) na studiach podyplomowych, będzie korzystać od 01.01.2011r. ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy.

Artykuł
07.12.2011 Kadry i płace

Od 1 października 2011 r. pracownicy, którzy studiują na studiach podyplomowych nie mają prawa do urlopu szkoleniowego. Dotychczas istniały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prezentowało jednak stanowisko, że pracownikom na studiach podyplomowych przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej

Interpretacja
23.11.2011 Podatki

Z uwagi, iż szkolenia finansowane są w całości ze środków publicznych, gdyż takimi są przychody państwowych uczelni wyższych, usługa prowadzenia zajęć (warsztatów) na studiach podyplomowych, będzie korzystać od 01.01.2011r. ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy.

Artykuł
22.09.2011 Ubezpieczenia

Od 1 stycznia 2012 r. problematykę kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych będzie bezpośrednio regulować ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej. Ustawa uporządkowała i usystematyzowała rozwiązania dotyczące m.in. podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez tę grupę zawodową.

Interpretacja
07.09.2011 Podatki

Zwolnienie od podatku VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług dla uczelni wyższych.

Artykuł
22.06.2011 Ubezpieczenia

Nieaktualne opisy istniejących kodów tytułów do ubezpieczeń oraz brak kodów dla nowych grup ubezpieczonych były powodem zmiany rozporządzenia w tej sprawie. Zmiany dotyczą osób wykonujących pracę na rzecz podmiotów zagranicznych, które na podstawie umowy z zagranicznym pracodawcą same opłacają składki na własne ubezpieczenia, osób pobierających stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych,

Artykuł
22.09.2010 Kadry i płace

Po wejściu w życie 16 lipca br. nowych przepisów dotyczących kształcenia pracowników powstały wątpliwości, czy pracownikom, którzy studiują na studiach podyplomowych z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy, przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Odmienne stanowiska w tej sprawie prezentują specjaliści prawa

Poprzednia Następna