Nabywanie autorskich praw majątkowych od kościelnej osoby prawnej, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Zgromadzenia Sióstr), będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 55 ust. 6 pkt 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Czy Centrum jako kościelna jednostka organizacyjna ma obowiązek sporządzania i składania do właściwego urzędu skarbowego zeznania CIT-8 wraz z załącznikami oraz sprawozdania finansowego z zakresu prowadzonej działalności statutowej?
Czy na podstawie treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, w którym mowa jest o podatniku, a nie osobie prawnej, dochód Hospicjum, traktowanego jako podatnik, który jest wyodrębnioną pod względem organizacyjnym jednostką od Caritas, z prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na dobroczynności, ochronie zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego
Dokonując wykładni art. 55 ust. 6 pkt 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej w związku z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy stwierdzić, iż nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne jest zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przedmiotem tych czynności są rzeczy i prawa nie
Po dokonaniu dostawy Nieruchomości przez Zbywcę i otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 ustawy.
Czy Wnioskodawca ma prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych wynikającego z ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej?
Należy wskazać, że z tytułu zawarcia umowy pożyczki Wnioskodawca zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. W powyższej sprawie nie będzie miało zastosowania zwolnienie zawarte w art. 55 ust. 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Należy nadmienić, iż zgodnie z tym przepisem nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych
W niniejszej sprawie do przekazanych darowizn jako darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, będzie miał zastosowanie art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej i art. 26 ust. 6d oraz ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na uwadze ww. przepisy prawa oraz przedstawiony opis stanu faktycznego, należy stwierdzić
Czy dochody za wynajem pomieszczeń na cele oświatowo-wychowawcze Poradni psychologiczno-pedagogicznej, uzyskiwane przez Parafię (kościelną osobę prawną) są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?
Czy dochód Parafii z umowy najmu, jako przeznaczony na cele kultu religijnego, zwolniony z podatku dochodowego (art. 17 ust. 1, pkt 4a lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), winien podlegać obowiązkowi prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy podatkowe? Jeśli tak, to jaka dokumentacja jest wymagana?
Czy z tytułu uzyskania opłat za dzierżawę Parafia winna odprowadzać odpowiedni podatek, czy też mieści się to w płaconym zryczałtowanym podatku od Parafii?
Czy darowizny przekazane w roku 2006 na kościelną działalność charytatywną-opiekuńczą za pokwitowaniem odbioru podlegają w całości wyłączeniu z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?
Czy dochody Jednostki wolne są od podatku na podstawie art.17 ust.1 pkt 4a lit.a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodwym od osób prawnych (tekst jednolity; Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) i czy w tym zakresie nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej, jak również składania miesięcznych deklaracji o wysokości dochodu (straty) i wpłacania
Czy darowizny przekazane na działalność charytatywno - opiekuńczą kościelnych osób prawnych podlegają u darczyńcy odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w pełnej wysokości, tj. bez limitu odliczenia wynikającego z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy istnieje obowiązek udokumentowania dokonanej darowizny potwierdzeniem wpłaty na rachunek bankowy Parafii, czy wystarczy
Czy w związku z uchwałą Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 marca 2005r., małżonkowie ,,X" mają prawo w zeznaniu podatkowym PIT-36 za rok 2004, odliczyć od dochodu w całości (bez limitu) darowizny przekazane na ,,na kościelną działalność charytatywno - opiekuńczą " ?
czy podatnik opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z przepisami art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może pomniejszyć swój dochód do opodatkowania o kwotę darowizn przekazanych na kościelną działalność opiekuńczo - charytatywną, zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy stosunek Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej?
Czy podlega opodatkowania podatkiem od towarów i usług działalność polegająca na prowadzeniu apteki przez Dom Zakonny.
Czy darowizna przekazana w 2004r. na działalność charytatywną prowadzoną przez kościelną osobę prawną: parafię Kościoła Rzymsko-Katolickiegow wys....... zł. będzie podlegać w całości odliczeniu w 2004r. od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?