stażysta
Artykuł
12.10.2020 Ubezpieczenia

Firmy, które chcą przyuczyć do pracy osobę będącą absolwentem szkoły lub studiów, nie muszą decydować się od razu na zawarcie z nią umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę. Jeśli charakter zatrudnienia zakłada, że osoba zatrudniana będzie raczej zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe, z korzyścią dla siebie, to można wybrać zdecydowanie tańsze formy zatrudnienia. Propozycją skierowaną wprost do podmiotów

Artykuł
03.04.2019 Kadry i płace

Umowa o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się po upływie 3 miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona przez pracodawcę do dnia porodu. Dotyczy to również umów na okres próbny zawartych na okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Artykuł
16.08.2018 Kadry i płace

Od 1 września 2018 r. została wydłużona ścieżka awansu zawodowego nauczycieli. Stażysta, aby uzyskać wyższy stopień awansu zawodowego, musi odbyć staż trwający 1 rok i 9 miesięcy, zamiast dotychczasowych 9 miesięcy. W przypadku nauczyciela kontraktowego staż można rozpocząć po 3 latach pracy (dotychczas były to 2 lata), a w przypadku nauczyciela mianowanego - po 4 latach pracy (dotychczas był to rok

Artykuł
23.05.2017 Kadry i płace

Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku jednorazowo w pełnym wymiarze, czyli w zależności od stażu urlopowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Jedynie na wniosek pracownika urlop może zostać udzielony w częściach, jednak przynajmniej jedna z nich powinna obejmować co najmniej 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie

Porada
20.01.2015 Kadry i płace

W naszej placówce nauczyciel mianowany sprawuje funkcję opiekuna stażu nad nauczycielem kontraktowym, który ubiega się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Nauczyciel mianowany otrzymuje z tego tytułu dodatek w wysokości 40 zł miesięcznie. Od 2 września 2014 r. nauczyciel kontraktowy jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i okres nieobecności prawdopodobnie przedłuży się co najmniej

Porada
12.03.2013 Kadry i płace

Między stażystą z urzędu pracy a pracodawcą nie dochodzi do zawarcia umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługuje jednak część uprawnień, jakie mają pracownicy. Pracodawcy muszą im zapewnić np. niektóre świadczenia wynikające z przepisów bhp czy płatne dni wolne.

Porada

W trudnych czasach, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowej osoby, firmy powinny dokonać gruntownej analizy, jakich kandydatów poszukują i która forma nawiązania z nimi współpracy będzie najkorzystniejsza. Z pewnością warte rozważenia jest zatrudnienie młodych ludzi, tym bardziej że zatrudnienie takich osób jest dla przedsiębiorców z reguły korzystne.

Artykuł
07.08.2011 Kadry i płace

Częstym sposobem zatrudnienia przez pracodawców absolwentów podejmujących pierwszą w życiu pracę jest przyjmowanie ich na staż na podstawie skierowania starosty. Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez realizowanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Porada
22.07.2011 Kadry i płace

Zatrudniliśmy od 1 lipca br. pracownika, który odbywał u nas w zeszłym roku staż absolwencki na podstawie skierowania z urzędu pracy. Pracownik był na stażu w naszej firmie przez 6 miesięcy. Poza tym stażem pracownik nigdzie nie pracował. Jak w takim przypadku naliczać mu urlop wypoczynkowy? Czy jeśli odbywał on staż w ubiegłym roku, to obecnie nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, czyli od

Artykuł
22.04.2011 Kadry i płace

Pracodawcy, którzy doświadczają trudności w utrzymaniu płynności finansowej, mają do dyspozycji pewien wachlarz działań, których podjęcie może pomóc w poprawie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.

Artykuł
07.09.2010 Kadry i płace

Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego, ma możliwość obniżenia kosztów pracy. Takie osoby mogą bowiem zostać przyjęte przez pracodawców na staż finansowany przez powiatowy urząd pracy.

Porada
07.06.2006 Ubezpieczenia

W zakładzie pracy, w którym zajmuję się sprawami kadrowymi, kilka osób będzie odbywać staż finansowany ze środków urzędu pracy. Czy osoby te powinnam zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego i sporządzać za nie miesięczne raporty? Wiem, że tym osobom przysługują dni wolne od pracy. Czy tę nieobecność należy wykazywać w dokumentach rozliczeniowych jako urlop? Jak rozliczyć składki za miesiąc

Porada
13.12.2005

Stażysta finansowany przez urząd pracy odbywający u mnie staż nie stawił się przez dwa dni do pracy i nie usprawiedliwił tych dni. W jaki sposób mogę na to zareagować? Czy mogę zastosować wobec niego karę porządkową?

Porada
28.09.2005 Kadry i płace

Zatrudniam stażystę, którego staż jest finansowany przez urząd pracy. Czy osoba ta może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych? Jeżeli tak, to w jaki sposób rekompensować wykonywanie tej pracy?

Artykuł
29.05.2005 Kadry i płace

Po zmianie przepisów dotyczących bezrobocia w połowie ubiegłego roku nie ma już dotychczasowego pojęcia „absolwent”, nie obowiązuje też ustawa o wspieraniu zatrudnienia absolwentów. Nie oznacza to jednak, że zatrudnianie osób, które niedawno ukończyły naukę, przestało wiązać się dla pracodawców z dodatkowymi korzyściami finansowymi.

Porada
28.06.2004 Kadry i płace

Zgłosiła się do mnie osoba, która chciałaby podjąć w mojej firmie staż finansowany przez urząd pracy. Czy obecnie możliwe jest zatrudnienie w ten sposób osoby, która (tak jak ten właśnie kandydat) skończyła szkołę 5 lat temu i na dodatek przez ten okres kilkakrotnie pracowała przez krótkie okresy czasu?