sankcja
Interpretacja
11.10.2024 Podatki

Sposób opodatkowania wykonywanych przez Spółkę dodatkowych czynności, w zamian za które pobiera dodatkowe opłaty.

Interpretacja
03.10.2024 Podatki

Nieuznanie opłaty dodatkowej za zgubienie (brak zwrotu) lub zniszczenie transpondera, pobieranej w wysokości kosztów zakupu nowego urządzenia, za wynagrodzenie z tytułu wykonywania przez gminę czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Interpretacja
11.09.2024 Podatki

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej związanej z opóźnieniem w dostawie towaru i wykonaniu usługi.

Interpretacja
04.06.2024 Podatki

Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT opłat z tytułu rozwiązania umowy zawartej na czas oznaczony.

Interpretacja
11.01.2024 Podatki

Wartość pracy osób zatrudnionych nielegalnie na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz wartość przychodów tych osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie będzie stanowiła przychodów z działalności gospodarczej, określonych w art. 14 ust. 2 pkt 20 ustawy PIT.

Interpretacja
04.12.2023 Podatki

Czy w przypadku zapłaty za fakturę kwoty przekraczającej wartość określoną w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, w sytuacji braku rejestracji podatnika VAT jako podatnik VAT czynny, w związku z dokonaniem płatności na rachunek płatniczy nieujęty w Wykazie, w sytuacji braku zapisu na fakturze wyrazów „mechanizm podzielonej płatności”, Wnioskodawca nie jest zobowiązany do składania

Interpretacja
13.11.2023 Podatki

Braku obowiązku wliczania do limitu obrotów, który warunkuje ewidencjonowanie sprzedaży w kasie rejestrującej, kar za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych i opłat za zniszczone bądź zagubione zbiory biblioteczne oraz obowiązek wliczania do ww. limitu opłat za wydanie duplikatu karty bibliotecznej.

Interpretacja
05.10.2023 Podatki

Opodatkowanie podatkiem VAT opłaty dodatkowej, pobieranej w związku z nieprzestrzeganiem regulaminu korzystania z parkingu.

Interpretacja
29.08.2023 Podatki

W zakresie ustalenia czy nota księgowa o wartości Spornej Kwoty wystawiona przez Y w związku z roszczeniem Y o zwrot kosztów nałożonych na Beneficjenta przez Instytucję Zarządzającą (NFOŚiGW) stanowi dla X koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja
01.08.2023 Podatki

Opodatkowanie opłaty dodatkowej pobieranej w związku z nieprzestrzeganiem regulaminu dotyczącego wypożyczenia rowerów.

Interpretacja
16.02.2023 Podatki

Czy w sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym umorzenie przez Spółkę wierzytelności zarachowanej uprzednio jako przychód należny skutkuje możliwością zaliczenia wartości umorzonego zobowiązania do kosztu uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy CIT, jednorazowo w momencie umorzenia wierzytelności określonym w umowie.

Interpretacja
30.11.2022 Podatki

Przychód sankcyjny – możliwość skorygowania przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 22 ustawy, gdy Wnioskodawca zwróci konsumentowi gotówkę z tytułu zapłaty i konsument ureguluje płatność w formie przelewu bankowego.

Interpretacja
13.09.2022 Podatki

‒ Opodatkowanie usług odpłatnego wypożyczania rowerów miejskich, ‒ określenie momentu powstania obowiązku podatkowego po stronie Gminy z tytułu odpłatnego wypożyczenia rowerów użytkownikom, ‒ brak opodatkowania opłat o charakterze sankcyjnym za nieprawidłowe (niezgodne z regulaminem) korzystanie przez użytkowników z rowerów miejskich, ‒ brak obowiązku wystawienia faktury na rzecz Operatora za przekazane

Artykuł nieaktualny
12.09.2022 Podatki Kadry i płace

Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.

Artykuł aktualny
05.09.2022 Kadry i płace

Pracodawca, którego pracownik krytykuje w sposób niedozwolony, może go pociągnąć do odpowiedzialności pracowniczej, cywilnoprawnej i karnej. W zależności od charakteru krytyki ma prawo rozwiązać z nim stosunek pracy, zażądać zadośćuczynienia pieniężnego albo oskarżyć o przestępstwo zniesławienia lub zniewagi.

Artykuł nieaktualny

Tradycyjną formą zapłaty za dokonywane transakcje jest zapłata w gotówce, tj. za pomocą banknotów lub monet. Transakcje opłacane w gotówce generują u przedsiębiorców tzw. obrót gotówkowy. Wszelkie inne sposoby zapłaty generują u przedsiębiorców tzw. obrót bezgotówkowy. Najczęściej obrót bezgotówkowy jest aktywowany poprzez opłacanie transakcji przelewem albo z wykorzystaniem karty płatniczej lub płatności

Interpretacja
28.02.2022 Podatki

w zakresie ustalenia: - czy w związku z błędnie wykonanym przelewem zbiorczym, gdzie później Spółka ponownie dokonała przelewu dostawcy wartość podatku VAT z każdej faktury osobno z wystawionych uprzednio faktur na rachunek VAT kontrahenta, a następnie nadpłata w wysokości kwoty podatku VAT została zwrócona przez kontrahenta, Spółka będzie miała możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów

Artykuł aktualny
31.01.2022 Podatki

Podatnicy, płatnicy nie poniosą sankcji za nieświadome błędy popełnione w związku z wprowadzaniem Polskiego Ładu. Także księgowi mają być wolni od odpowiedzialności za nieświadome błędy popełnione przy wdrażaniu Polskiego Ładu. Tak zapewnia Ministerstwo Finansów. Księgowi oraz biura rachunkowe zadają sobie jednak pytanie, czy komunikat MF faktycznie uchroni ich przed odpowiedzialnością za błędy w rozliczeniach

Interpretacja
28.05.2021 Podatki

brak obowiązku dokonania płatności metodą podzielonej płatności za faktury objęte 100% lub częściowym zajęciem komorniczym na rachunek bankowy komornika

Artykuł

Od 1 października 2020 r. za każdy błąd w ewidencji (pliku JPK_VAT) grozi kara. Wprowadzono też dodatkowe sankcje karnoskarbowe za uchybienia związane z ewidencją dla celów VAT. Ponieważ w wielu przypadkach podatnicy powierzają prowadzenie ewidencji i wysyłkę JPK_VAT biurom rachunkowym, należy przypomnieć, kto poniesie odpowiedzialność, jeżeli błąd zostanie popełniony przez biuro.

Interpretacja
07.08.2020

ustalenie, czy sankcja o której mowa w art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie miała zastosowanie w przypadku regulowania w Systemie ICC transakcji opodatkowanych VAT (lub zwolnionych z VAT) w Polsce

Interpretacja
19.06.2020 Podatki

Wyłączenie stosowania mechanizmu podzielonej płatności w sytuacji regulowania płatności w drodze kompensaty

Poprzednia Następna