Czy prawidłowe jest podejście, zgodnie z którym przychody, w których skład wchodzą wyłącznie opłaty wskazane art. 4 ust. 1, 2, 3 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie stanowią przychodów ze sprzedaży, o których mowa w art. 4a pkt 10 Ustawy o CIT, w wyniku czego Spółdzielni przysługuje status małego podatnika podatku CIT i możliwość zastosowania stawki 9%.
Czy opłaty wnoszone przez osoby posiadające tytuł prawny do lokali w Spółdzielni według art. 4 ust. 1, 2, 3, 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, mieszczą się w pojęciu „przychodu ze sprzedaży”, o którym mowa w art. 4a pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a który decyduje o statusie „małego podatnika” i w związku z tym o możliwości skorzystania z obniżonej stawki podatku dochodowego
Mam własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w centrum Katowic. Lokal wykorzystuję na cele prowadzonego biura projektowego. Otrzymałem w ubiegłym miesiącu informację, iż w związku z tym, że duża część lokatorów nie uiszcza opłat czynszowych, spółdzielnia nie jest w stanie spłacać swoich bieżących zobowiązań i jej zadłużenie stale się powiększa. Spółdzielnia podjęła więc uchwałę o ustanowieniu nowej
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpracowania zobowiązań czynszowych i eksploatacyjnych.
Czy Spółka powinna rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki związane z czynszem za najem w ramach limitu wynikającego z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu?
Czy Spółka powinna rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki związane z czynszem za najem w ramach limitu wynikającego z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu?
Czy Spółka powinna rozliczać w kosztach uzyskania przychodów wydatki związane z czynszem za najem w ramach limitu wynikającego z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu?
Czy zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów Spółki opłaty za najem samochodu (opłaty czynszowej) jest ograniczone do wysokości limitu wyznaczonego przez comiesięczną ewidencję przebiegu pojazdu?
Czy są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych przychody z odsetek uzyskanych od zaległości czynszowych pochodzących z lokali mieszkalnych płaconych przez członków Spółdzielni?
Czy Wnioskodawca prawidłowo nalicza podatek VAT w wysokości 22 % od opłat eksploatacyjnych za część lokalu mieszkalnego wynajmowanego przez członka spółdzielni (któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu) osobie trzeciej na prowadzenie działalności gospodarczej (biura)?
Czy wydatki udokumentowane dowodami wpłat na rzecz spółdzielni są kosztami uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej w sytuacji gdy podatnik prowadzi działalność w lokalu udostępnionym na podstawie umowy użyczenia od teścia?
Czy od opłat czynszowych pobieranych przez spółdzielnię mieszkaniową od swoich członków z tytułu wykonywanej usługi zarządzania nieruchomościami - garażami należy, w świetle obowiązujących przepisów, doliczać podatek VAT w wysokości stawki podstawowej oraz czy podatek gruntowy i od nieruchomości oraz opłata z tytułu wieczystego użytkowania gruntów jako składniki kwoty czynszu dzierżawnego bądź opłaty
Czy spłata kredytu przez przyszłych członków spółdzielni, stanowiąca element opłaty czynszowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?
Czy pobierane przez Spółdzielnię Mieszkaniową opłaty za CO, ciepłą wodę, wywóz śmieci i odprowadzanie ścieków są zwolnione od podatku VAT ?
Spółdzielnia mieszkaniowa pyta, czy powinna naliczać i rozliczać podatek od towarów i usług od opłat związanych z eksploatacją mieszkań, m.in. od czynności polegających na dostawie ciepłej wody i ogrzewania mieszkań dla członków spółdzielni - właścicieli mieszkań, jak również właścicieli mieszkań nie będących członkami spółdzielni.
Spółdzielnia Mieszkaniowa wnosi o wyjaśnienie jak należy traktować opłaty od osób niebędących członkami spółdzielni, ale posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Czy przyjęty przez spółdzielnię niżej podany sposób dokumentowania obrotów dla potrzeb rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług jest prawidłowy:1. usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy będą rejestrowane w rejestrze sprzedaży VAT na podstawie noty księgowej zawierającej obrót dotyczący wszystkich lokali mieszkalnych,2. usługi dotyczące opłat eksploatacyjnych za garaże ewidencjonowane