Regulacje, które obowiązują od 19 sierpnia 2023 r., przewidują zwolnienie z podatku dochodowego oraz ze składek ZUS części wynagrodzenia otrzymywanego przez kierowcę wykonującego przewozy międzynarodowe za czas pobytu za granicą (tzw. wirtualna dieta). Zwolnienie to dotyczy też niektórych wydatków przekazywanych kierowcy przez pracodawcę.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
1. Czy w przypadku, gdy Spółka realizuje działania w zakresie reklamy produktów organizując udział Lekarza w Konferencji i pokrywając wydatki związane z takim udziałem, Lekarz uzyskuje przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy, jeżeli Lekarz uzyskuje przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z udziałem w Konferencji, odpowiednia część
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłacanych na rzecz pracowników diet, których wysokość będzie indywidualnie ustalana z pracownikiem w oparciu o zawartą umowę o pracę.
możliwości zwolnienia z opodatkowania świadczeń pieniężnych otrzymanych w związku ze stażem krótkoterminowym sędziego
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
obowiązki płatnika w związku ze zwrotem kosztów podróży służbowej i wykazaniem jej w deklaracji PIT-R
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z pokrywaniem przez Spółkę kosztów szkoleń, studiów podyplomowych, konferencji, spotkań branżowych, w których uczestniczą Zarządzający Spółką, obowiązków płatnika w związku ze zwrotem przez Spółkę kosztów związanych z udziałem w konferencjach, spotkaniach branżowych, szkoleniach, studiach podyplomowych (diety, noclegi, koszty
Obowiązki płatnika w związku wypłatą diet na rzecz członków Rady Stowarzyszenia
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika
Jak wynika z przedstawionych informacji, pracownicy Spółki przebywają w krajach Unii Europejskiej w podróży służbowej. Taki zatem stan rzeczy, jako wymieniony w wyżej cytowanym art. 21 ust. 15 pkt 1 ww. ustawy, automatycznie wyłącza możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pracodawca musi zwolnić od pracy pracownika zasiadającego w komisji wyborczej w wyborach samorządowych. Takiemu pracownikowi przysługuje 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy. Za ten czas nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie od pracodawcy.
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
obowiązki płatnika w związku ze zwrotem pracownikowi kosztów z tytułu podróży służbowej
Obowiązki płatnika w związku ze zwrotem lekarzom weterynarii kosztów dojazdu prywatnym samochodem do miejsca wykonywania wyznaczonych czynności.
Diety i inne należności z tytułu podróży służbowych nie mogą być składnikami wynagrodzenia za pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 14 maja 2012 r., II PK 230/11).
Czy świadczenia wypłacane pracownikom Ministerstwa Środowiska oraz pracownikom jednostek podległych, nadzorowanych oraz innych jednostek w resorcie, z tytułu skierowania na staż są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 oraz ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?