Obowiązki płatnika w związku z wypłatą komplementariuszom zysku oraz możliwość zastosowania odliczenia podatkowego i pomniejszenia komplementariuszowi podatku dochodowego.
Ciążące na Spółce obowiązki płatnika w związku z organizowaną akcją promocyjną.
Możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych ulgi B+R poniesionych przez podatnika w danym miesiącu należności z tytułów z art. 12 ust. 1 ustawy PIT oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika.
Moment opodatkowania niewypłaconych udziałowcom zysków, wypracowanych w okresie objętym ryczałtem od dochodów spółek oraz ustalenie wysokości dochodu z tytułu ukrytych zysków z uwagi na wykorzystywanie przez udziałowców Spółki samochodów osobowych do celów mieszanych.
Składanie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Właściwy sposób obliczenia hipotetycznego polskiego podatku dochodowego od osób prawnych oraz ustalenie rzeczywistej podstawy opodatkowania podatkiem od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej oraz rzeczywistego podatku.
Zbycie przez podatnika wierzytelności uprzednio nieopodatkowanych (niezaliczonych do przychodów należnych) nie daje podstaw do rozpoznania kosztu podatkowego – wyrok NSA z 3 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2939/20.
Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy Zainteresowany będący osobą prawną, w oparciu o art. 18d ust. 3 ustawy CIT, był uprawniony, stosownie do posiadanego prawa do udziału w zyskach Spółki, do uwzględniania w kosztach kwalifikowanych, a następnie do odliczania od podstawy obliczenia podatku w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, pełnej wysokości odpisów amortyzacyjnych od Środków Trwałych
Podatnik CIT, który ponosi wydatki na ubezpieczenie księgowych od odpowiedzialności za błędy, nie zaliczy wydatku na polisę do kosztów uzyskania przychodów. W kosztach podatkowych mogą być bowiem rozliczone wydatki na ubezpieczenia na życie czy od wypadku przy pracy i choroby zawodowej. Przepisy updop nie przewidują takiej możliwości w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Takie stanowisko
obowiązek dokonywania wpłat z zysku przez jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, która rozważa utworzenie PGK
Czy Wnioskodawca, w sytuacji opisanej we wniosku, w szczególności wobec przekazania w dniu 18 marca 2021 r. właściwym urzędom skarbowym na stosownych drukach CIT-15J, informacji/aktualizacji o podmiotach czerpiących korzyści z udziału w zyskach spółki jawnej, uzyskał w jakimkolwiek okresie od dnia 16 marca 2021 r. do dnia wysłania wniosku o interpretację status podatnika podatku dochodowego od osób
1) Czy Wnioskodawcę należy uznać za podatnika dla celów polskiego CIT na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy o CIT w związku z prowadzeniem działalności poprzez Przyszłą Spółkę? 2) W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy Wnioskodawcę należy uznać za podmiot niebędący podatnikiem w związku z art. 1 ust. 1 oraz art. 1 ust. 3 pkt 2) ustawy o CIT?
1) Czy Wnioskodawcę należy uznać za podatnika dla celów polskiego CIT na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy o CIT w związku z prowadzeniem działalności poprzez Przyszłą Spółkę? 2) W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy Wnioskodawcę należy uznać za podmiot niebędący podatnikiem w związku z art. 1 ust. 1 oraz art. 1 ust. 3 pkt 2) ustawy o CIT?
1. Czy Zysk wypłacony przez SK wspólnikom będącym podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych będzie stanowił dochód, o którym mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a) Ustawy CIT? 2. Czy Zysk wypłacany przez SK na rzecz Spółki, tj. na rzecz komandytariusza będącego spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, którego udział w zysku zgodnie z umową spółki przekracza 10% i który taki udział posiada nieprzerwanie
Wypłata zysku wypracowanego przez spółkę komandytową przed dniem uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, tj. przed 1 maja 2021 r., dokonana po tej dacie nie będzie podlegać opodatkowaniu updop. Tym samym spółka nie będzie zobowiązana do poboru podatku jako płatnik w momencie wypłaty tych zysków. Wypłata takich zysków ze spółki komandytowej jest opodatkowana na zasadach
Niektórzy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą korzystać z opodatkowania według obniżonej stawki 9%. Prawo do stosowania tej stawki można jednak w trakcie roku podatkowego utracić. W niniejszym artykule omówione zostaną konsekwencje podatkowe utraty tego prawa.
1. Czy środki otrzymane przez Spółkę z FGŚP na podstawie art. 15g Ustawy o COVID-19, jako dofinansowanie do wynagrodzeń stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PDOP, natomiast dofinansowanie do wynagrodzeń, które rozpoznane są jako koszty uzyskania przychodu w wyniku działalności zwolnionej stanowią przychód z działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych
Czy opisane w zdarzeniu przyszłym Połączenie, skutkujące przejęciem majątku Spółki Przejmowanej przez Wnioskodawcę, będzie wiązało się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego na gruncie Ustawy o CIT?