Podatnicy świadczący usługi turystyki mają prawo do odliczania VAT od nabywanych i następnie refakturowanych usług noclegowych albo gastronomicznych (wyrok TSUE z 2 maja 2019 r., C-225/18 Grupa Lotos S.A.).
Obciążenie (refakturowanie) innych podmiotów kosztami zakupionych usług turystycznych.
w zakresie opodatkowania na zasadach szczególnych przewidzianych w art. 119 ustawy oraz sposobu fakturowania jak również sposobu fakturowania oraz stosowania stawki w wysokości 23% w odniesieniu do otrzymanej prowizji
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT kwot pobieranych od studentów w związku z zakupioną przez Wnioskodawcę usługą turystyczną.
w zakresie braku obowiązku rejestracji Wnioskodawcy jako podatnika VAT w Polsce.
w zakresie braku rejestracji Wnioskodawcy jako podatnika VAT w Polsce
prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku rejestracji sprzedaży usług turystycznych za pomocą kasy rejestrującej w przypadku, gdy należność za wyświadczoną usługę przekazywana będzie za pośrednictwem Agenta na rachunek bankowy Biura
Do ustalenia wysokości marży dla danej imprezy turystycznej należy brać pod uwagę wszystkie wydatki związane z organizacją imprezy, nabyte od innych podatników i udokumentowane za pomocą innych dowodów księgowych. Natomiast, przedmiotowe usługi nabywane na podstawie umów cywilno-prawnych nie mogą być uznane za usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, gdyż zleceniobiorcy
Czy jako podmiot gospodarczy nie będący ZOZ-em organizując turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych Wnioskodawca prawidłowo ustala podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Dotyczy sposobu obliczania kwoty obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego
1. W jaki sposób Spółka powinna dokumentować sprzedaż dokonaną na mocy umowy agencyjnej w zakresie sprzedaży wycieczek i biletów lotniczych? 2. Czy w przypadku wpływu na konto poprawne jest ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej następnego dnia, czyli po otrzymaniu wyciągu bankowego? 3. W jaki sposób należy dokumentować zmniejszenie obrotu w przypadku odwołania wycieczki/rezygnacji klienta i
Zwolnienie od podatku dla obrotów osiąganych z tytułu pełnienia funkcji organizatora turnusów rehabilitacyjnych w obcych ośrodkach oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla tych czynności.
Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka uprawniona jest do refakturowania na współpracującego usług objętych opisanymi fakturami VAT z zastosowaniem stawki 0 %?
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w przypadku świadczenia usług turystyki, Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku należnego z tytułu zakupionych usług dla bezpośredniej korzyści turysty?
czy Wnioskodawca może refakturować koszty hoteli oraz wyżywienia na rzecz zagranicznych spółek, czy przy nabyciu i dalszym refakturowaniu usług noclegowych i gastronomicznych ma zastosowanie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, czy Wnioskodawca ma prawo stosować do nabycia i dalszego refakturowania usług noclegowych i gastronomicznych szczególny schemat opodatkowania VAT marża
Czy Podatnik ma prawo wyboru formy opodatkowania usługi turystycznej: na zasadach ogólnych lub zgodnie z art. 119 ustawy o podatku VAT?Czy Zainteresowany ma prawo do refakturowania kosztów wyżywienia oraz zakwaterowania z zachowaniem 7% stawki podatku VAT oraz obciążyć dodatkowo za uczestnictwo w imprezie ze stawką 22 % VAT?
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowym będzie zaewidencjonowanie udzielonego Jej klientowi, zamawiającemu usługi w drodze przetargu, upustu cenowego od ceny netto usług świadczonych przez Spółkę na zasadach sprzedaży agencyjnej, na podstawie not uznaniowych ?
Czy w świetle zmian wprowadzonych w życie z dniem 01.06.2005 roku nowelizacją ustawy o podatku VAT w zakresie opodatkowania usług o symbolu PKWiU: 92.7 podatnik jest zobowiązany do rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług ?
Czy dla celów rozliczania usług turystycznych i ustalenia marży podatnik może prowadzić oddzielną ewidencję kwot wydatkowanych na nabycie od innych podatników - towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty ?.
W sytuacji, gdy wszelkie wpłaty za sprzedawane usługi odbywają się za pośrednictwem rachunku bankowego czy ma obowiązek instalacji kasy rejestrującej?
1. Czy jako tzw. czynny podatnik podatku VAT świadczący usługi w zakresie turystyki będzie zobowiązany do dokonania rejestracji w zakresie handlu wewnątrzwspólnotowego gdy dokonywać będzie zakupu usług od podatników mających siedzibę (miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania) na terytorium Wspólnoty dla bezpośredniej korzyści turysty oraz gdy te usługi świadczyć będzie na terytorium