Interpretacja
17.11.2023 Podatki

Są Państwo zobowiązani do dokonania korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego wynikającego z nieuregulowanych faktur, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w fakturach.

Interpretacja
20.01.2023 Podatki

Moment ujęcia do podstawy opodatkowania kwoty należności głównej, odsetek ustawowych od należności głównej oraz kwoty zwrotu kosztów sądowych.

Interpretacja
13.10.2022 Podatki

Prawo do obniżenia podatku należnego z niezapłaconych faktur, na podstawie przepisu art. 89a ustawy o VAT oraz obowiązek korekty podatku należnego w przypadku uregulowania bądź umorzenia części wierzytelności.

Interpretacja
12.09.2022 Podatki

W zakresie ustalenia, czy w przypadku transakcji handlowych, dla których określono harmonogram spłat - prawo lub obowiązek korekty podstawy opodatkowania/straty lub dochodu w trybie odpowiednio art. 18f ust. 1-2 lub art. 25 ust. 19 UPDOP powstaje wyłącznie w zakresie rat, których termin zapłaty upłynął.

Artykuł aktualny
08.09.2021 Podatki

7 września oraz 1 października 2021 r. weszły w życie zmiany w ustawie o VAT wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 2. W artykule omawiamy te zmiany oraz ich praktyczne skutki na konkretnych przykładach.

Artykuł
03.11.2020 Podatki

Polskie przepisy, które uzależniają obniżenie podstawy opodatkowania podatkiem VAT z tytułu nieotrzymania należności od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia deklaracji podatkowej mającej na celu skorzystanie z tego obniżenia, dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji

Artykuł
16.04.2020

Prawo do skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest status dłużnika, który w momencie korekty należnego VAT nie może być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacji. W obecnej sytuacji zagrożenia istnienia wielu firm warto zwrócić uwagę na ten problem, który może zablokować możliwość skorzystania z ulgi i obniżenia

Artykuł

Podatnik (dłużnik), który odliczył podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, choć faktycznie nie dokonał zapłaty zobowiązania z tego tytułu, ma obowiązek korekty odliczonego VAT na zasadach określonych przez art. 89b ustawy o VAT.