Zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% VAT dla dokonanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE oraz brak obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabywanych usług od podmiotów zagranicznych i rozliczania podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, a w konsekwencji do naliczania i odprowadzania podatku VAT od nabytych usług oraz brak obowiązku składania deklaracji VAT-9M.
Brak prawa do wykazania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przed datą, którą podatnik wskazał w zgłoszeniu rejestracyjnym jako datę rozpoczęcia wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Często zdarza się, że firma dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia środka trwałego, wpłacając uprzednio w tym celu zaliczkę w walucie obcej. W artykule tym wskazujemy, jak prawidłowo wyceniać podatkowo i rachunkowo zarówno wpłaconą zaliczkę, jak i pozostałą kwotę wpłaconą po zrealizowaniu dostawy środka trwałego oraz w jaki sposób powstające różnice kursowe korygują jego wartość początkową.
w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku potwierdzenia ważności numeru identyfikacyjnego kontrahenta przez Biuro Wymiany Informacji o VAT
Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez podatnika zwolnionego z VAT
prawo do zastosowania stawki podatku 0% z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Czy usługa wykonana na rzeczowym majątku ruchomym (naprawa cystern), świadczona w Polsce dla nabywcy z Niemiec, który posiada nadany mu w jego państwie numer identyfikacji dla potrzeb podatku VAT, a naprawione cysterny zostaną wywiezione z terytorium Polski w ciągu 30 dni od dokonania naprawy, podlega opodatkowaniu w Polsce? Jeżeli tak, to jaką stawkę zastosować do tej usługi?
Czy w przypadku gdy kontrahent niemiecki podał spółce dla czynności - usługi transportowej swój numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT w Niemczech to jako nabywca winien rozliczyć podatek VAT, natomiast Spółka jako sprzedawca tej usługi nie wykazuje jej w deklaracji VAT-7?
Czy możliwość skorzystania przez Spółkę ze zwolnienia importu towarów od podatku od towarów i usług jest uwarunkowane rejestracją niemieckiej firmy jako podatnika VAT UE w Polsce i koniecznością uzyskania polskiego numeru NIP z prefiksem PL, identyfikującego Spółkę do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, czy też spełnienie tego warunku nie jest konieczne?
1. Czy sprzedaż towarów do włoskiego kontrahenta w celu wykonania na nich usług montażu części i malowania jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów ?2. Czy zakup towarów przez włoskiego kontrahenta na terenie Włoch w imieniu polskiej firmy jest dla tej firmy wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów ?
1. Czy można odliczyć podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących transakcje krajowe zawierających NIP nadany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych ?2. W jaki sposób należy wykazać dostawę towarów, w przypadku, gdy przed złożeniem deklaracji za dany okres sprawozdawczy spółka nie posiada dowodów potwierdzających, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały wywiezione
Podatnik zwraca się z zapytaniem:1) Czy w przypadku posiadania korespondencji handlowej, zamówienia szwedzkiego kontrahenta ze wskazaniem miejsca dostawy w Polsce do dalszego montażu oraz wyciągów bankowych stwierdzających dokonanie zapłaty przez szwedzką firmę, transakcję taką może uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową i zastosować do niej preferencyjną (zerową ) stawkę podatku VAT?2) Jakie warunki