W 2025 r. wejdzie w życie dużo zmian w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i wymagających po urodzeniu hospitalizacji. Ponadto od 1 stycznia 2025 r. wzrasta także płaca minimalna, a wraz z nią inne świadczenia pracownicze zależne od minimalnego wynagrodzenia. Natomiast od 1 lutego 2025
Odszkodowanie z tytułu pożaru nie stanowi przychód z działalności zwolnionej (decyzja o wsparciu), wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych stanowią koszty uzyskania przychodów.
Opodatkowanie odszkodowania przyznanego pracownikowi na podstawie wyroku sądu tytułem nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę.
Ustalenie, czy w tej sytuacji odszkodowanie ustalone od Wnioskodawcy na rzecz Pracownika przed Sądem na podstawie zawartej ugody sądowej należało opodatkować, a tym samym czy Wnioskodawca był zobowiązany pobrać i odprowadzić za Pracownika zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty ustalonego w ugodzie sądowej odszkodowania.
Skutki podatkowe w podatku VAT w związku z należnym odszkodowaniem.
Rekompensatę należy traktować jako wynagrodzenie za świadczenie wykonane na rzecz Inwestora.
Świadczenie określone w ugodzie sądowej, która została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a byłym pracodawcą, stanowi dla Wnioskodawcy przychód ze stosunku pracy, który nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy otrzymanie i zapłata noty za odszkodowanie za zaginięcie towaru zrekompensowane odszkodowaniem oraz w części niezrekompensowane odszkodowaniem od ubezpieczyciela jest wydatkiem niezwiązanym z działalnością i podlega pod opodatkowanie ryczałtem od dochodów Spółki, tzw. CIT estońskim.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania na podstawie ugody sądowej.
Zwolnienie z opodatkowania zadośćuczynienia, odszkodowania i odsetek za zwłokę w wypłacie tych świadczeń oraz renty wyrównawcze.
Czy koszty Odszkodowania za kradzież towaru, które ponosi/będzie ponosić Spółka na rzecz podmiotów niepowiązanych w związku z wykonywaną działalnością przewozową, stanowią wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą Spółki.
W Ministerstwie Finansów rozpoczęto prace nad kolejnymi zmianami w PIT i CIT. Celem proponowanych zmian jest uporządkowanie przepisów updof i updop, wyeliminowanie wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany dotyczą m.in. ulgi termomodernizacyjnej i ulgi IP BOX, zagranicznych spółek kontrolowanych, cen transferowych i fundacji rodzinnych. Rząd ma zająć
Opodatkowanie świadczenia odszkodowawczego otrzymywanego z Włoch w związku z wypadkiem przy pracy – zastosowanie zwolnienia przedmiotowego.
Skutki podatkowe uzyskania jednorazowego odszkodowania w postaci skapitalizowanej renty.
Opodatkowanie jednorazowego odszkodowania - renty wyrównawczej na zwiększone potrzeby.
Możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego do zagranicznego świadczenia.
W zakresie zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej kwoty otrzymanego odszkodowania w związku ze zniszczeniem towaru handlowego w trakcie transportu przez przewoźnika.
Wypłata odszkodowania – mającego postać jednorazowej (skapitalizowanej) renty zamiast zasądzonej wyrokiem comiesięcznej bezterminowej renty przyznanej na podstawie przepisów prawa cywilnego z tytułu zwiększonych potrzeb i utraty możliwości pracy zarobkowej, będzie korzystała ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym
Dotyczy ustalenia, czy dla Spółki kwoty wypłaconego przez (…) zadośćuczynienia i odszkodowania bezpośrednio do poszkodowanego pracownika stanowią przychód do opodatkowania i czy stanowią koszt uzyskania przychodu.
W zakresie nieuznania rekompensaty/odszkodowania wypłacanej na rzecz Wnioskodawcy za wynagrodzenie z tytułu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.
PIT - dotyczy skutków podatkowych nabycia wierzytelności o wypłatę odszkodowania nabytego w drodze spadku oraz otrzymania środków pieniężnych w wyniku realizacji wierzytelności.
Czy uzyskany przez Spółkę przychód związany z przyznaną Rekompensatą będzie objęty zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT; - Czy przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy Rekompensata otrzymana od zagranicznego skarbu państwa stanowić będzie przychód uzyskany z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na