Od 1 stycznia 2022 r. z przepisów updof oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wynika, że jedyną formą opodatkowania prywatnego najmu jest ryczałt. Może to być mylące dla podatników, ponieważ jeszcze w 2022 r. nadal możliwe jest rozliczanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Taka możliwość wynika z przepisów przejściowych.
Moment powstania obowiązku podatkowego dla wpłat dokonywanych przez nabywcę nieruchomości na zamknięty rachunek powierniczy
Czy posiadając lokal i dwa mieszkania na wynajem krótkoterminowy Wnioskodawczyni może być opodatkowana wg stawki ryczałtu 8,5%, czy też Wnioskodawczyni musi przejść na zasady ogólne 18% bez zakładania działalności gospodarczej?
Czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca zdecyduje się rozpocząć wynajem mieszkań, które nabędzie wraz z małżonką w 2016 r., który to wynajem odbywał się będzie w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, tj. będzie to najem prywatny, gdzie wszelkimi sprawami będzie się zajmował Wnioskodawca samodzielnie z małżonką, będzie on miał w dalszym ciągu prawo uznawać, że przychód z tego tytułu
Czy w związku z zakupem mieszkania na cele prywatne (nie wprowadzając mieszkania jako środek trwały do firmy) Wnioskodawca może opodatkować najem zryczałtowanym podatkiem w wysokości 8,5 %?
Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychodów z najmu dwóch lokali mieszkalnych.
1. Czy sprzedając lokal mieszkalny otrzymany w 2014 r. w drodze darowizny, przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego od jego nabycia i przeznaczając uzyskany przychód w całości na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006 r. na zakup domu, w którym obecnie zamieszkuje Wnioskodawczyni będzie zobowiązana odprowadzić podatek od dochodu? 2. Czy przeznaczając całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży
Możliwość wyboru sposobu opodatkowania przychodów z najmu kilku mieszkań.
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na niektóre materiały budowlane oraz wykończeniowe w związku z rozbudową mieszkania na pomieszczenie (pokój, łazienka) dla niepełnosprawnego syna?
Czy sprzedaż mieszkania w 2015 r. lub w 2016 r. czyli przed upływem 5 lat, w części ½ nabytej od współmałżonka po dokonaniu spłaty na jego rzecz, spowoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i czy kwota spłaty dokonana na rzecz małżonka będzie stanowić koszt uzyskania przychodu?
Czy Spółka postępuje prawidłowo odraczając dla celów podatkowych moment rozpoznania kosztów wymienionych w grupie A do chwili uzyskania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych, lokali użytkowych i miejsc parkingowych?
Czy Spółka postąpi prawidłowo rozpoznając dla celów podatkowych koszty wymienione w grupie B w dacie ich poniesienia, a w przypadku gdy dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą?
Czy Wnioskodawca prawidłowo uznaje, że przychód z wynajmu dwóch mieszkań, będących składnikiem wspólnego (małżeńskiego) majątku Wnioskodawcy oraz jego małżonka nie jest uzyskiwany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej? Inaczej mówiąc, czy Wnioskodawca ma prawo do opodatkowania tego przychodu na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym?
w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłat zaliczek dokonywanych przez Nabywców.
1. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzenia działalności w zakresie wynajmu mieszkania powinny być zakwalifikowane do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa a nie do źródła przychodów, o którym
Czy w przypadku Wnioskodawcy musi on odprowadzić 19% podatku od sprzedaży nieruchomości zakupionej w 2002 r. tj. gruntu dzierżawy wieczystej i wzniesionego na nim budynku handlowego (grunt 0,086 ha, budynek 40 m2)?
Czy przychód z najmu 24 mieszkań Wnioskodawca może opodatkować w formie ryczałtu?
Gdzie Wnioskodawczyni powinna rozliczać podatek od wynajmu mieszkania: w Danii czy w Polsce?
Czy Wnioskodawca prawidłowo rozlicza się z urzędem skarbowym odprowadzając co miesiąc podatek dochodowy od osób fizycznych ryczałtem według stawki 8,5% od przychodów (czynszu) z tytułu prywatnego najmu trzech mieszkań zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
opodatkowanie wpłaconej kwoty na poczet umówionej ceny za lokal mieszkalny i udział w lokalu niemieszkalnym
Czy wydatki poniesione na remont spółdzielczego własnościowego prawado lokalu mieszkalnego i lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną własnością (założona księga wieczysta) przed dniem przekazania do użytkowania na podstawie umowy najmu będą stanowiły koszt uzyskania przychodu lub zwiększą wartość początkową tegoprawa niematerialnego lub środka trwałego?
Czy można skorzystać ze zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania?
Moment powstania obowiązku podatkowego odnośnie wpłat środków zgromadzonych na rachunku powierniczym