Odpisy amortyzacyjne od nabytych środków trwałych oraz odpisy amortyzacyjne od nabytego know-how w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uznanie spółki cywilnej następcą prawnym w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego i uznanie, że czynność przeniesienia majątku Przedsiębiorstwa w spadku stanowi – na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – czynność wyłączoną z opodatkowania VAT.
Skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa ze spółki cywilnej do jednoosobowej działalności jednego ze wspólników (kwestia przychodu oraz korekty kosztów).
Umowa darowizny przedsiębiorstwa – spółki cywilnej zawarta między ojcem a synem będzie korzystać ze zwolnienia z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy PSD.
Skoro umowa darowizny przedsiębiorstwa będzie wiązała się z przejęciem długów, ciężarów i zobowiązań darczyńcy, to umowa ta będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Wycofanie z majątku Spółki Nieruchomości zabudowanych budynkami i Nieruchomości niezabudowanych oraz przekazania tych nieruchomości na cele osobiste Wspólników.
Przekazanie przez spółkę cywilną na rzecz dwóch Wspólników udziałów w wysokości 1/2 w składnikach majątkowych w ramach niepieniężnego zwrotu części wkładów nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Podatek od towarów i usług w zakresie: zwolnienia od podatku VAT sprzedaży działek zabudowanych budynkiem i budowlami, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z możliwością rezygnacji ze zwolnienia oraz obowiązku udokumentowania tej sprzedaży fakturą.
Jesteśmy biurem księgowym i od kilku lat prowadzimy obsługę dwuosobowej spółki cywilnej (udziały po 50%). W październiku 2024 r. nagle zmarł jeden ze wspólników tej spółki. Jego udział w spółce odziedziczyli żona oraz ich dorosły syn (dziedziczenie udziałów dopuszczała umowa spółki). Spółka kontynuuje działalność po śmierci wspólnika, nie ustanowiono zarządcy sukcesyjnego. Żona i syn zmarłego nie prowadzą
Brak zwolnienia dla usług konserwacji zabytków z uwagi na niespełnienie przesłanki podmiotowej.
1. Czy uczestnictwo przez Wnioskodawcę w Spółce cywilnej (w charakterze wspólnika tej spółki) uniemożliwi Wnioskodawcy wybór ryczałtu od dochodów spółek? 2. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wkładu do Spółki cywilnej na realizację inwestycji stanowić będzie ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 Ustawy o CIT?
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych świadcząc osobiście usługi transportowe w charakterze kierowcy w transporcie międzynarodowym.
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości wykorzystywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Regulowanie podatku dochodowego przez wspólnika spółki cywilnej z rachunku bankowego spółki cywilnej.
Brak utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w związku z wniesieniem udziałów w Spółce do Spółki cywilnej.
Prawo do zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, usług świadczonych przez spółkę cywilną w formie zajęć dla dzieci na poziomie edukacji wczesnoszkolnej oraz dzieci przedszkolnych.
Uznanie spółki cywilnej za podatnika podatku VAT z tytułu sprzedaży Nieruchomości, oraz zastosowania do tej transakcji zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
SkutkI podatkowe wypłaty zysków wypracowanych przez spółkę cywilną do dnia przekształcenia w spółkę z o.o., wypłacanych już po przekształceniu, w sytuacji zmiany formy opodatkowania na „estoński CIT”.
Opodatkowanie wypłaty zysków ze spółki cywilnej po przekształceniu w sp. z o.o.
Opodatkowanie wypłaty zysków ze spółki cywilnej po przekształceniu w sp. z o.o.
Czy w wyniku wniesienia udziałów w Spółce do Spółki cywilnej, której jedynymi wspólnikami będą obecni Wspólnicy (osoby fizyczne), Spółka przestanie spełniać warunek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, a co za tym idzie Spółka, na mocy art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o CIT, utraci prawo do estońskiego CIT z końcem roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowym, w którym Wspólnicy